Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: macmull-guitars.com
Jan Hamerský - Čt, 19.04.2018 - 12:00

Macmull Guitars Heartbreaker Vintage Burst RW: stařené dřevo


Macmull z Izraele se opravdu vytáhl. Pro frankfurtský veletrh si připravil kolekci delikátního stařeného dřeva. Okusil jsem model Heartbreaker Vintage Burst RW. A zlomil mně srdce.

Hovězí zrající měsíc po porážce bude vždycky po všech stránkách lepší, než to, jež dostalo k dobru sotva týden. Stejně tak u kytar asi každý pozná rozdíl mezi vintage nástrojem a kusem, který před chvílí opustil výrobní linku. Přesně takovou královskou krmi mi na letošním Musikmesse uchystala izraelská firma Macmull. Podával se T bone steak mezi kytarami, Telecaster s výmluvným názvem Heartbreaker.

Díky drobným nedokonalostem krku, neklamným příznakům ruční práce, je to sympaťák na první dotek. Vadil mi jen design hlavy. Takovou hrůzu bych spíš čekal u číny za pět litrů, než u nástroje s cenou solidní ojetiny. Zřejmě nutná daň za autentické retro.

Když ale nechám stranou estetické ohledy a soustředím se na funkčnost, je to úplně jiná písnička. Ovládání je typické pro telecaster. Dva singly, přepínač, tři polohy a ukaž, co umíš. Přesto jsem cítil rozdíl. Jako bychom spolu strávili roky a ne sotva pár minut. Vzít Heartbreaker do ruky je jako dojít si do trafiky pro retka ve vytahaných teplákách a vychozených trepkách. Pohodlné a důvěrně známé. Těžko chtít víc od jakéhokoliv nástroje, natož telátka, které, jak známo, chyby neodpouští.

Jestli máte stejně jako já slabost pro Queens of the Stone Age, pak s Heartbreakerem byste si přišli na své. Z vyzrálého patinovaného dřeva totiž ručně vinuté cívky tovární snímače nasávají plnými doušky ozvěny prérie i s částečkami písku. Proti srovnatelným fenderovským telátkům je však výsledný zvuk přeci jen plnější a tolik nezvoní. Také je výrazně jemnější, bez příchuti drceného skla. Tolik pro představu, reklamaci bych formuloval úplně jinak. Půlhodinku s Macmullem jsem si maximálně užil. Po šeredné hlavě jsem nakonec ani nevzdechl. Srdce mi zlomil jen úplně na konci. To když jsem ho musel vrátit.

Tagy Musikmesse Macmull Heartbreaker
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY