Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

LTD EC-201 FT: moderní LP za dostupnou cenu

Mimořádně úspěšná kytarová edice LTD Eclipse, v základu konstrukčně inspirovaná nestárnoucím Gibsonem Les Paul, se rozrostla o finančně přívětivější model EC-201 FT, jenž je moderní alternativou ke klasickému „flat-topu“ Les Paul Junior. Tomu odpovídá plochá čelní strana těla bez klenutého javorového topu, tvar pickguardu a v neposlední řadě také instalace jednoho snímače s přímočaře řešenou elektronikou. Na své si tedy přijdou především kytaristé zastávající filozofii „méně je někdy více“.

Pro výrobu korpusu ve stylu singlecut byl vybrán lety osvědčený mahagon, ze tří kusů identického materiálu je postaven i krk s lepeným spojem, opatřený pohodlným subtilnějším profilem Thin-U, hmatník z tepelně upravené jatoby nese 22 masivních pražců XJ, černé výložky hran, blokové značky z umělé perleti, a má plošší radius 350 mm, což hráči umožňuje razantnější vytahování strun bez rizika ztráty tónu.

Nultý pražec dostal stejně jako jeho americká předloha šířku 43 mm a podobnost s Gibsonem potvrzuje i délka menzury vyměřená na tradičních 24,75 palců. Struny jsou ukotveny skrz tělo, hardware v černém odstínu sestává z firemních ladicích strojků s tulipánovými rondely a standardní, spolehlivé pevné kobylky tune-o-matic.

Zvuk nástroje, osazeného z továrny kvalitními strunami D'Addario XL110, přenáší jeden kobylkový humbucker ESP LH-150B s cívkami ukrytými v kovovém pouzdře. Pasivní snímač disponující keramickým magnetem a silnějším výstupem doplňuje jednoduché ovládání v podobě potenciometru hlasitosti s integrovaným push/pull přepínačem rozpojujícím cívky a poskytujícím brilantnější single-coilový charakter využitelný např. pro čisté nebo decentně zkreslené rejstříky.

Model LTD EC-201 FT je vyráběn ve dvou povrchových úpravách – česká cena černé varianty v odstínu Black se pohybuje pod hranicí 13800 Kč, verze s transparentní úpravou See Thru Black Cherry vyjde na cca 13500 Kč.

Značka LTD má s produkcí kytar více než dostatečné zkušenosti, a to díky její mateřské firmě ESP, která se nejen u metalových kytaristů stala už v polovině osmdesátých let pojmem. Proto nepřekvapí, že k předním endorserům patří např. Kirk Hammett a James Hetfield z Metalliky, Stephen Carpenter z altmetalových Deftones, opora thrashmetalových Testament Alex Skolnick, basista a frontman kapely Slayer Tom Araya, bývalý kytarista Ozzyho Osbournea Gus G, George Lynch z Dokken a mnoho dalších.

Tagy ESP LTD ESP LTD EC-201 FT

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY