Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 07.10.2020 - 10:00

Loopery Boss RC-5 a RC-500 Loop Station

Popularita různých smyčkovačů si stále udržuje vysokou laťku a trendu se drží i japonský gigant Boss, který v tomto produktovém segmentu boduje na trhu modely ze série RC Loop Station. Výrobce nyní připravil říjnovou premiéru inovovaného pedálu RC-5 a přidává také novou vlajkovou loď RC-500 Loop Station s kvalitními převodníky, funkcí Dual Track a širší editací.

Oba pedály staví na 32-bitových AD / DA převodnících a 32-bitovém (floating-point) processingu. Součástí výbavy jsou integrované rytmické patterny, paměť pro ukládání smyček, podsvícený displej a úložiště pro až 13 hodin stereofonního záznamu. Pokročilá podpora externího ovládání zahrnuje konektory pro nožní spínač, expression pedál nebo MIDI komunikaci.

Boss RC-5 disponuje podle slov výrobce „nejpokročilejším rozhraním dostupným v jakémkoli pedálovém looperu“, díky dvojici vstupů i výstupů je zde možnost tzv. true stereo zapojení, LCD displej mění barvu v závislosti na režimech record, overdub, playback a uložit lze 99 presetů včetně jejich importu či exportu přes USB konektor.

MIDI je řešeno pomocí dvou minijackových TRS zdířek, pohodlně přístupný potenciometr zajišťuje rychlé nastavení hlasitosti a čtveřice tlačítek slouží k přístupu do sekcí Rhythm, Tempo, Memory a Setup. Pod kapotou najdeme i 7 různých bicích kitů, 57 předvoleb s variacemi A/B a reverzní mod. Napájení krabičky s proudovým odběrem 170 mA obstarává 9V adapter nebo baterie.

Luxusněji pojatý Boss RC-500 sdílí základní architekturu s RC-5, ale nabízí dvoustopý záznam, jenž lze použít samostatně, nebo vrstvit vícestopé textury dohromady. Dva fadery upravují hlasitost stop a je zde i ovladač úrovně mikrofonu, jehož symetrický XLR vstup doplněný phatomovým napájením má své místo na čelní straně šasi společně s 2x2 vstupy/výstupy, MIDI In/Out, USB a zdířkou Ctl 1, 2/EXP.

Nabídka bicích kitů se rozrostla na 16 sad, sekce Loop FX obsahuje efekty repeat, scatter, shift či vinyl flick, a širší jsou samozřejmě i možnosti editace podpořené trojicí footswitchů s primárními funkcemi Rec/Play, Stop a Track Select. K nášlapným spínačům lze navíc přiřadit různé parametry a routing, takže k výběru je např. směrování levého / pravého vstupu do samostatných stop, podobně řešené rozdělení signálů kytary a mikrofonu, aktivace efektů, spouštění rytmických patternů apod. Přísun energie má na starost 9V AC adapter nebo čtveřice AA baterií.

Cena looperu Boss RC-5 se pohybuje okolo 200 eur, opulentněji koncipovaný model RC-500 Loop Station o rozměrech 170 x 138 x 62 mm a hmotnosti 950 g vyjde na cca 300 eur. Součástí balení u obou verzí jsou alkalické baterie.

Tagy boss Boss RC-5 Boss RC-500 Loop Station
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY