Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 04.03.2022 - 00:01

Limitovaná série baskytar Ibanez SR Standard a SR Premium

V roce 1987 začaly bránu japonské továrny firmy Ibanez opouštět první modely baskytar z úspěšné série SR (Soundgear), která se v průběhu let stala jednou z páteřních produktových řad této značky. Letos výrobce připomíná 25. výročí existence modelů SR sedmi limitovanými basami z edicí SR Standard a SR Premium, zastoupenými verzemi SR300EDX, SR305EDX, SR400EPBDX, SR405EPBDX a SR4FMDX, SR5FMDX, SR5CMDX ve čtyř a pětistrunných konfiguracích.

Ibanez SR Standard SR300EDX má svého pětistrunného sourozenze SR305EDX a stejně je tomu i v případě čtyřstrunné verze SR400EPBDX doplněné „pětkou“ SR405EPBDX. První dvě jmenovaná provedení disponují tělem z nyatohu, krkem lepeným z pěti kusů javoru a ořechu, hmatníkem z jatoby nesoucím 24 pražců, kobylkou Accu-cast B500 nebo B505 a dvěma snímači PowerSpan Dual Coil, ovládanými hlasitostí, balancí, třípásmovým ekvalizerem a switchem s funkcí Power Tap. Varianty SR400EPBDX / 405EPBDX přidávají horní korpusuvou desku z očkového topolu.

Kolekci SR Premium zastupují nástroje SR4FMDX, SR5FMDX a SR5CMDX, u nichž číslovka v názvu značí počet strun. SR4FMDX a SR5FMDX nabízejí šroubovaný krk lepený z pěti kusů dřev panga panga a purpleheart, podpořených titanovou výztuhou KTS. Hmatník z očkového javoru je osazen 24 středně silnými pražci a oválnými zelenými značkami evokujícími abalon.

Korpus využívá sendvičovou konstrukci s jasanovým centrálním blokem, potaženým z obou stran kombinací plamínkového javoru a bubingy. Zvuk přenáší dva pasivní snímače Nordstrand Big Break napojení na aktivní obvod Ibanez Custom Electronics s potenciometry hlasitosti, blendu a třípásmovými korekcemi vybavenými přepínačem středů v krocích 250, 450 a 700 Hz. Nechybí ani spínač pasivního modu, kdy funkci tónové clony přebírá ovladač výšek.

Pětistrunný SR5CMDX má vnější vrstvy těla z obláčkového javoru, purpleheartu a ořechu, snímače Nordstrand Big Single mají cívky uloženy v dřevěných krytech a stejně jako u předchozích dvou nástrojů zde najdeme krkový profil typu Atlas a nultý pražec GraphTech Black TUSQ XL, ale polohové značky jsou vyrobeny z pravého abalonu.

Barevná provedení a oficiální ceny modelů Ibanez SR Standard a SR Premium 2022

SR Standard

SR300EDX – odstín Rose Gold Chameleon, cena cca 530 dolarů
SR305EDX – odstín Rose Gold Chameleon, cena cca 600 dolarů
SR400EPBDX – transparentní odstín Tropical Seafloor Burst, cena cca 730 dolarů
SR405EPBDX – transparentní odstín Tropical Seafloor Burst, cena cca 800 dolarů

SR Premium

SR4FMDX – transparentní odstín Emerald Green Low Gloss, cena cca 2000 dolarů
SR5FMDX – transparentní odstín Emerald Green Low Gloss, cena cca 2130 dolarů
SR5CMDX – transparentní odstín Black Ice Low Gloss, cena cca 2400 dolarů

Všechny nástroje jsou dodávány s firemním gig bagem.

Tagy Ibanez Ibanez SR Standard 2022 Ibanez SR Premium 2022

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY