Přejít k hlavnímu obsahu
Postarší punkrocker (dnes vlastně skinhead) si prostě jednoho dne udělal příjemné chvilky ve studiu a natočil své oblíbené skladby. | Foto: Wikimedia Commons
Postarší punkrocker (dnes vlastně skinhead) si prostě jednoho dne udělal příjemné chvilky ve studiu a natočil své oblíbené skladby. | Foto: Wikimedia Commons
Petr Adamík - Pá, 07.01.2022 - 12:00

Lars Frederiksen si tentokrát dokázal poradit sám

Už téměř třicet let neodmyslitelně patří ke kalifornským Rancid, v mezidobích si stihl založit vlastní projekty Bastards a Old Firm Casuals, ale až teď nastal vhodný čas pro čistě sólový počin. Sám s kytarou připravil Lars Frederiksen na EP To Victory šestici převážně akustických skladeb.

Jako spousta dalších muzikantů, využil i Frederiksen pandemické situace, nemožnosti cestování a koncertování k tomu, aby se uzavřel ve studiu, nahrával pro radost a věnoval se tomu, na co by za normálních okolností zřejmě nebyl čas. V Larsově případě však nejde o zcela nový materiál z jeho dílny. Vzal své starší písně, přidal pár předělávek, a ty pak zaznamenal v jednoduché, intimnější podobě.

EP zahajuje skladba God & Guns, kterou Frederiksen napsal pro Old Firm Casuals. Zde mu vystačí jen akustika, jednoduché piáno a tlumený basový podkres. Člověk si říká, jak asi může znít podobně očesaná verze Army Of Zombies z debutové desky projektu Lars Frederiksen & The Bastards, ale kupodivu to funguje. Pouze za doprovodu akustické a elektrické kytary zde vyniká silný refrén a ostrý Frederiksenův hlas, který ani po letech neztratil na síle.

První coververzí je Tomorrow's Girl britských U.K. Subs, v nichž Lars v roce 1991 shodou okolností krátkou chvíli účinkoval. Volba je to určitě dobrá, ale je pravdou, že si s písní mohl více pohrát a vymyslet do ní bohatější aranže (rovněž problém závěrečné Skunx), tak jak se mu to povedlo v Motherland (opět skladba z repertoáru Old Firm Casuals) nebo v další, tentokrát vcelku překvapivé předělávce Comin' Home od Kiss, kde celkový zvuk pomáhá dotvářet basa, tamburína, ale taky oblíbené hammondky.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

To Victory je krátký, pohodový počin, který si na nic nehraje. Postarší punkrocker (dnes vlastně skinhead) si prostě jednoho dne udělal příjemné chvilky ve studiu a natočil své oblíbené skladby. Zvoleným písničkám akustický formát sluší. Frederiksen, stejně Tim Armstrong, jeho kolega z Rancid, má zřejmě neustále potřebu něco tvořit. Je silnou, charismatickou osobností a jeho hudební projevy, ať už jsou jakékoliv, mohou být stěží nudné. Ve studiu údajně nahrál celkem šestnáct skladeb, takže je dost možné, že se brzy objeví minimálně ještě jedno podobné EP, případně celá deska.

Lars Frederiksen - To Victory

Lars Frederiksen  To Victory

Pirate Press Records, 18:11

70 %

Tagy Lars Frederiksen Rancid Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY