Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 18.04.2017 - 00:01

Laney Tony Iommi LA100BL a TI-Boost

V době, kdy tradiční britský výrobce Laney slaví 50 let své existence a ikona hard rocku Black Sabbath končí své poslední turné, se v nabídce dceřiné společnosti Black Country Customs objevily repliky dnes už raritního aparátu Laney LA100BL a efektu TI-Boost. Na prvním eponymním albu Sabbathů ho použil kytarista Tony Iommi, jehož těžkotonážní riffy a na svou dobu nezvykle agresivní sound nepřímo udaly směr pozdějšího vývoje stylů příbuzných s heavy metalem.

Laney Tony Iommi LA100BL doplněný boxem LA412 je stejně jako originál z roku 1969 stavěn tehdejší ruční metodou "point-to-point hand wired", kdy jsou součástky pájeny tzv. na očka a uchyceny v děrované základní desce a ručně motaná jsou i speciální výstupní trafa podle původních specifikací značky Partridge Transformers.

Jednokanálový zesilovač se čtyřpásmovými korekcemi a dvojicí gainů pro oddělené větve 1 a 2 (2x vstup Treble, 2 x Bass) využívá dvou elektronek 12 AX7 a další z nich plus čtveřici výkonových lamp EL 34 najdeme v koncové jednotce disponuijící výkonem 100 W. K aparátu lze připojit boxy s impedancí 4/8/16 ohmů. Původní technologií byl vyroben i lomený kabinet LA412 postavený z voděodolné překližky z baltské břízy a osazený čtyřmi dvanáctipalcovými repry Celestion G12H 75.

Aby měl koncovým zesilovačem kreslící aparát LA100BL dostatek gainu, používal Iommy v kombinaci s ním předřazený boost Dallas Arbiter Range Master, kterým nakopával vstupní část preampu. Jednalo se o modifikovanou verzi, jež byla součástí Iommiho pódiového a studiového arzenálu až do roku 1979, takže tento speciál můžeme slyšet i na albech Paranoid, Vol. 4, Sabbath Bloody Sabbath, Sabotage atd.

Z tohoto upraveného Arbiteru také přímo vychází booster Black Country Custom TI-Boost, jenž je podobně jako předloha schopen do zesilovače poslat signál s ořezanými basy a posílenými středy. Tyto zvukové možnosti a tradiční potenciometry Drive a Volume jsou navíc posíleny korekcemi basů a výšek (L a H) a přepínačem středových frekvenčních pásem.

Aparát Laney Tony Iommi LA100BL a TI-Boost představuje návrat do jedné z nejsilnějších ér kytarové hudby, kdy digitalizace snad ani ještě nebyla ve slovníku a nabídka muzikantského nářadí se s dnešní dobou nedala srovnávat. Zesilovač, box i booster budou podle informací značky vyrobeny v limitované edici čítající 50 kusů a cena za tuto sestavu se má pohybovat okolo 4 500 eur.

Tagy Laney Laney Tony Iommi LA100BL

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY