Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 21.12.2015 - 00:01

Lampové aparáty Fender Bassbreaker: symbióza Fenderu a Marshallu

Pokud je mezi kytaristy řeč o tradičním americkém soundu, tak je v drtivé většině případů myšlen typický zvuk Fenderu se zvonivými výškami a silnými basy, naopak klasickým reprezentantem britského zvuku jsou zesilovače Marshall vyznačující se zkreslením s měkčím atakem a výraznými středy. Firma Fender se rozhodla tyto dva etalony spojit a výsledkem je nová řada celolampových aparátů Bassbreaker, které, jak název napovídá, kombinují zvuk legendárního Fenderu Bassman a jeho odnoží s neméně ikonickým Marshallem Bluesbreakerem, jehož oblibu v šedesátých letech nastartoval především Eric Clapton.

Edici Bassbreaker tvoří zesilovače a komba číselně označené dle výkonu 007, 15, 18/30 (pouze kombo), 45 a dvojice externích kabinetů BB-112 a BB-212. Nejmenší zástupce Bluesbreaker 007 je jednokanálová hlava nebo kombo se dvěma předzesilovacími lampami 12AX7 a koncovou lampou EL84. Výkonový stupeň (7W) je zapojen ve třídě A a ovládání sestává z potenciometrů Gain, Bass, Middle, Treble, Master a přepínatelného treble boostu.

U výkonnějšího, 15-ti wattového modelu (3x12AX7, 2xEL84) nahradilo funkci treble boost tlačítko Bright, přibyl třípolohový přepínač Structure s mody Low, Mid, High, ovladač Reverbu a na zadní straně také konektory efektové smyčky a XLR Line Out s odpojitelnou zemí. Další verze s označením 18/30 bude dostupná pouze jako kombo osazené dvojicí reproduktorů Celestion V-Type. Koncový stupeň se čtyřmi lampami EL84 je zapojen ve třídě A/B a koncepce předzesilovače vycházející z komb Blackface a Brownface Deluxe je dvoukanálová s regulátory Volume, Bass, Middle, Treble a Volume, Tone.

Vlajkovou lodí řady Bassbreaker je 45-ti wattová hlava a kombo (2x12 Celestion V-Type) s dvojicí výkonových elektronek EL34, třemi nástrojovými vstupy (Normal, Bright, Both) a ovládáním Volume Normal, Volume Bright, Output, Bass, Middle, Treble, Presence. Pro novou edici jsou připraveny také uzavřené kabinety BB-112 a BB-212 s reproduktory Celestion V-Type 70W/ 8 Ohm a zadními bassreflexy pro posílení projekce spodních pásem.

Lampové aparáty série Bassbreaker jsou určeny kytaristům, kteří vyžadují brilantní Fender sound a zároveň rádi zabrousí do zkreslenějších teritorií zvuku s britským charakterem, pokud je vám tato filozofie blízká, tak si některou z novinek určitě vyzkoušejte. První kousky by se na evropském trhu měly objevit začátkem příštího roku. Ceny nastavené pro USA se pohybují v rozmezí od cca 400 dolarů za hlavu 007 až po 1 000 dolarů v případě 45-ti wattového komba, externí boxy BB-112 a BB-212 vyjdou přibližně na 250 respektive 350 dolarů.

Tagy Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY