Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Čt, 31.10.2013 - 09:46

Kytarovkový buřič Alex Turner

V půli nultých let kralovali britské indie scéně The Strokes nebo The Libertines, jako slibná alternativa se ale nabízelo debutové album Where People say I Am That´s What I´m Not nováčků Arctic Monkeys, kteří svým pekelným groove smetli před sebou všechny ostatní kytarovkové naplaveniny. Hlavní tahoun Alex Turner dodnes elektrizuje publikum svou podmanivě taneční kytarovou hrou, která jde ruku v ruce s melodickým skočným vokálem a potemnělou rytmikou. A to hlavní: nedělá stejnou chybu jako ostatní indie kapely, že by plodil dokola stejně otravné desky pro puberťáky.

Jeho celoživotním guru je John Lennon, jehož styl často reflektuje do svého projevu, nezapomíná ale ani na ostatní velikány, jako jsou Black Sabbath, Outkast, The Smiths a v neposlední řadě Queens Of The Stone Age. Právě Josh Homme a jeho desert rock se podepsal na řadě skladeb, které nepostrádají charismatické riffy i psychedelický marast, zároveň ale nesou jasný rukopis Arctic Monkeys.

Na závěr lze jen dodat, že ani nedávný počin AM nezklame svou úsměvnou hiphopovou rétorikou, intimními aranžemi či zlobivou hořkostí, v němž se bez zbytečného humbuku okolo hraje opravdový rock´n´roll.

Equipment: Gibson Les Paul, Fender Jazzmaster, Gretsch Duo Jet

Tagy Who is frontman Alex Turner
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY