Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Kytarové efekty Universal Audio z edice UAFX

Efektová kolekce UAFX z produkce americké softwarové společnosti Universal Audio se velmi brzy po svém uvedení na trh stala vážnou konkurencí pro pedály tradičních výrobců, jakými jsou např. značky Line 6, Boss, Zoom apod. Tou nejpodstatnější vlastností efektů či modelingových preampů řady UAFX je nekompromisní zvuková kvalita a flexibilita, podpořená promyšlenou koncepcí, nadstandardní konektivitou a spolehlivou konstrukcí. Za poměrně krátkou dobu existence této série už stačili u Universal Audio připravit širokou paletu efektů jako jsou kompresory, nejrůznější modulace, delaye, reverby, speaker simulatory nebo digitální pedálové předzesilovače přinášející zvuk známých kytarových aparátů. Základní specifikace těch nejoblíbenějších modelů přinášíme v následujícím textu.

UAFX Golden Reverberator, Starlight Echo Station a Astra Modulation Machine

Golden Reverberator – dozvuk vybavený režimy Spring 65: simulace lampového pružinového hallu ze straších komb Fender, Plate 140: modeling klasického dozvuku instalovaného v kalifornském studiu Record Plant, a Hall 224: detailní kopie zvuku digitálního studiového reverbu Lexicon 224 ze sedmdesátých let. Ovládání sestává z parametrů Decay, Pre-delay, Mix, Bass, Treble, Mod a páčkový přepínač ABC, jehož obdobu včetně spínače Store pro uložení presetu najdeme i u dalších zástupců kolekce UAFX.

Starlight Echo Station – emulace Tape EP-III: charakter starého páskového Echoplexu se subkategoriemi New, Medium, Old, Analog DMM: postaveno na echu s BBD čipy, a Precision: variace na studiové digitální delaye s modulační jednotkou. Zvuk je možno upravovat potenciometry Delay, Feedback, Mix, Color, Mod a rotačním switchem Division (6 rytmických patternů).

Astra Modulation Machine – modulační multiefekt obsahující rejstříky Chorus Brigade: charakter ikonického chorus/vibrata Boss CE-1, Flanger DBLR: sound rackového analogového efektu od MXR, a Trem 65: modeling elektronkového tremola z šedesátých let s možností výběru dvojice tvarů modulační vlny. K editaci slouží funkce Speed, Depth, Intensity, Shade, Shape a dvoupolohový rotační přepínač Mode.

UAFX LA2A, Brigade a Flow

Trojice jednodušeji koncipovaných efektů, zahrnujících vintage tremolo Flow, chorus/vibrato Brigade se zvukem ikonického modelu Boss CE-1 Chorus Ensemble z roku 1976 a kompresor/limiter LA2A, který přináší možnosti studiového elektronkového etalonu Teletronix. Přímočaré ovládání, společné všem verzím, sestává u každého pedálu z trojice potenciometrů a páčkového přepínače volícího pracovní mody, na zadní straně šasi najdeme posuvné přepínače pro další funkce závislé na typu efektu a výběr true či bufferovaného bypassu.

UAFX 1176, Evermore, Heavently Plate a Orion Echo

Reverb Evermore vám v kompaktní formě poskytne ambientní dozvuky a bohaté modulace prvotních digitálních reverbů z konce 70. let s mody Room, Small Hall a Large Hall. Heavently Plate je dostupnější alternativou modelu Golden Reverberator, nabízející tentokrát studiové plate reverby s režimy Vintage Bright, Vintage Dark a Modern Full. 1176 poskytuje vlastnosti ikonického kompresor/limiteru Urei, který Universal Audio nabízí i v softwarovém provedení. Pedál disponuje trojicí modů Single, Dual a Sustain, pokrývajících vše od decentní komprese po masivní sustain dvou paralelně zapojených kompresorů.

Orion Echo představuje dozvuk s charakterem vintage páskového echa Maestro Echoplex EP-III ze 70. let včetně emulace jeho analogového tranzistorového předzesilovače. Třípolohový přepínač s mody Mint, Worn a Old umožňují volitt mezi různými odezvami virtuálních pásek/hlav podle stáří a opotřebení. Ovládání sestává z pětice potenciometrů, třípolohového páčkového přepínače, volitelného bypassu (true/trails) a přídavné funkce závislé na konkrétním typu pedálu. Společná je i mono báze a port USB-C.

Preampy UAFX Ruby, Woodrow, Dream a Lion 68 Super Lead Amp

Ruby '63 Top Boost přináší zvuk komb Vox AC30, verze Woodrow '55 nabídne možnosti tweedových aparátů Fender Deluxe 1955 5E3, varianta Dream ’65 Reverb je postavena na zvuku komba Fender Deluxe z roku 1965 a Lion 68 Super Lead Amp se může pochlubit realistickým soundem aparátů Marshall. Universal Audio navíc do pedálů integroval také emulace odpovídajících efektů, reproduktorů a příbuzných kabinetů s využitím presetů převzatých z firemního OX Amp Top Boxu.

Obvody založené na duálním UAFX enginu jsou schopny výsledný zvuk okořenit nejen boostem, reverbem či vibratem (podle typu předlohy), ale disponují také režimy vycházejícími z dobových modifikací reálných zesilovačů. Pro případnou aktualizaci firmwaru složí port USB-C a díky dvojici vstupů i výstupů lze využít několik způsobů zapojení včetně čtyřkabelové metody v kombinaci se zesilovačem opatřeným efektovou smyčkou.

Když je tento mod aktivovaný a pedál je v režimu bypass, kytarový signál je přiváděn přímo na vstup zesilovače, zatímco při zapnutém UAFX preampu míří jeho výstup do returnu smyčky aparátu, což umožňuje obejít jeho předzesilovací sekci, nahrazenou v té chvíli pedálem. Dané řešení tak může výrazně navýšit počet využitelných kanálů.

Zmíněný mod je nastavován v mobilní aplikaci UAFX Mobile App (iPhone, Android), která zvládá např. i změnu funkcí dvojice footswitchů, ukládání a vyvolávání předvoleb či stahování presetů vytvořených známými kytaristy (Cory Wong, Tim Pierce, Nels Cline atd.). Software komunikuje s preampy prostřednictvím Bluetooth.

Tagy Universal Audio Universal Audio – UAFX

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY