Kytara Fender v hlavní roli #6: Mike McCready
O tom, jak může být v hudbě důležitá inspirace ostatními muzikantskými osobnostmi, svědčí kytarový život člověka, který je spjatý s kapelou Pearl Jam a se značkou Fender. Mike McCready je obdivovatelem Hendrixe, Gilmoura, EVH nebo Prince. Všichni ho při své hře inspirovali natolik, až si Mike vyvinul vlastní styl, dostal se na vrchol, inspiruje ostatní a má svoje dva signature modely kytar, které Fender vyrábí podle jeho originálního modelu z roku 1960.
Už z tohoto stručného úvodu je vidět, že Mike má za sebou velice zajímavou muzikantskou cestu. Jeho mládí kopíruje již zaběhnuté klišé začátek kariéry „sláva–léčení“, což na scéně 90. let nebylo nic neobvyklého. Ovšem během těchto momentů vznikly skvělé skladby a alba a pro miliony fanoušků nezapomenutelné zážitky z koncertů. A jak postupně jeho kariéra a hra na kytaru dozrávala, měl kolem sebe Mike výtečné muzikanty, se kterými poskládal prostě skvělou muziku.
Začátky, inspirace a Pearl Jam
Mike se narodil v roce 1966 na Floridě, ale brzy se s rodinou přestěhoval do Seattlu, který dál formoval jeho cestu. Dostal se ve správný moment do správného města, jelikož se o několik desetiletí později stane centrem stylu grunge. Doma poslouchal Hendrixe a brzy se dostal ke kytaře. Začal hrát, objevily se první zkušenosti s kapelou a koncerty, psaní vlastních věcí a nabírání těch správných kontaktů.
V jeho kariéře je zajímavý jeden milník – s kytarou na nějaký ten čas úplně seknul. Sám říká, že to bylo těžké období, kdy prožíval různé věci a nechtěl kytaru ani vidět. Díky těm správným kontaktům se však ocitl na koncertě, kde hrál Stevie Ray Vaughan. Za tento moment je Mike dle svých slov velice vděčný, protože si při pohledu na SRV uvědomil, že prostě musí začít zase hrát. A od té doby hraje pořád. A hraje dobře!
Postupně hrál se známými muzikanty začínající grunge scény, až se kolem něj nakonec utvořila formace Pearl Jam. Zde se začal umělecky skutečně realizovat, a také se na jeho hře projevil vliv SRV, kdy do kytarových sól a vyhrávek dával bluesový nádech v kombinaci s navýškovaným zkresleným zvukem svého Stratocasteru.
Zvuk jeho kytary je lehce rozpoznatelný a neodmyslitelně spjatý s Pearl Jam. A příběh této kytary je neméně zajímavý. Mike si kolem roku 1992 koupil Fender Stratocaster, na který nakonec odehrál většinu zásadních věcí. Z našetřených peněz si prostě chtěl pořídit pořádnou kytaru. A to se ukázalo jako velice dobrá investice.
Jednalo se o originální model z roku 1959, který během spousty let Mikova hraní dostal opravdový nádech heavy relic. A až v roce 2021 v dílnách Fender Custom Shopu zjistili, že se jedná o model z roku 1960. Což je pouze detail, ale pro kytarové nerdy, jako jsem já, je to nezbytný údaj, který nelze opomenout.
Pokud jste někdy viděli koncert Pearl Jam, určitě jste si všimli energie, se kterou Mike na Strata hraje. Kytara má tolik šrámů, že se i v tomto projevuje podobnost s SRV, který měl kytaru tak ohranou, že nebyl skoro vidět původní lak. Existuje i záznam z koncertu, kdy Mike probodnul hlavicí kytary aparát. Z tohoto momentu je na kytaře velký šrám v podobě uštípnutého velkého kusu dřeva.
Tyto detaily uvádím z prostého důvodu: Mikovi se dostalo velké pocty, když ho oslovil Fender s nabídkou, že podle jeho kytary vyrobí limitovanou signature edici Custom Shop. A tak se zrodila úžasná replika, která sice stojí kolem 15 000 dolarů, ale prostě stojí za to.
Limited Edition Mike McCready 1960 Stratocaster
Dílny Fender Custom Shop jsou známé svojí precizní prací, vysokou kvalitou kytar a zároveň atraktivitou vydávaných modelů. Tohle je jeden z nich. V roce 2021 vznikl do detailu zpracovaný model
Limited Edition Mike McCready 1960 Stratocaster, který je tak věrohodný, že si ho Mike pravidelně plete se svým originálním modelem. Ve videu popisuje celý jeho příběh, můžete vidět vychytávky, kterými disponuje a hlavně jsou viditelné přesné detaily, díky nimž je opravdu těžké na první pohled poznat rozdíl mezi kopií a originálním modelem.
Tak pojďme na specifikace:
- Tělo kytary je ze dřeva olše, což je u Fenderu už více jak půlstoletí zaběhnutý standard. Tělo je lakováno třítónovým sunburstem, který ovšem není až tak moc vidět, jelikož se jedná o provedení heavy relic, takže nese známky pravidelného energického hraní. Materiálem lakování je nitrolak. Na těle je třívrstvý pickguard v barvě mint green.
- Krk je javorový a je na něm hmatník je z AAA palisandru, což je nejen klasická kombinace, ale použitý palisandr je také záruka nejen kvality, ale i krásného vzhledu, kdy vyniká kresba dřeva. Tuto kombinaci, tedy javorový krk a palisandrový hmatník, používá Fender na Stratocasterech od roku 1959. Profil krku je Oval C, má radius 9.5 a je osazen jednadvaceti pražci. Prostě klasika.
- Výraznou položkou u této kytary jsou snímače. Nesou označení Custom Shop Hand-Wound Mike McCready Strat Pickups a jsou dílem Josefiny Campos, což je následovnice legendární Abigail Ybarry. Mike se na přiloženém videu skutečně rozplývá nad kvalitou těchto snímačů, protože jsou prý neuvěřitelně věrohodné a totožné se snímači na originálním modelu. Je tedy jasné, že Abigail předala své zkušenosti opravdu dobře.
- Konfigurace ovládání elektroniky je standardní jako u běžného moderního Stratocasteru, tedy master volume a dvě tónové clony doplněné pětipolohovým přepínačem snímačů.
- Na kytaře jsou struny 10/46, což je pro mě trošku překvapení, protože bych tipoval slabší struny. Ale proč ne.
Tento signature model se od běžných signature modelů liší tím, že kytaráři museli překonat překážky v podobě silného opotřebení. Je veliká výzva udělat vše věrohodně a zároveň přesně podle skutečné předlohy. Tady se to, myslím, opravdu hodně povedlo, což je patrné nejen z Mikova vyjadřování o nástroji. Vzhled kytary doplňuje parádní zvuk. takže pokud chcete, asi se nedá než doporučit.
Limitující je ovšem i cena, na kterou ne každý kytarista dosáhne. Proto tu je ještě jeden Mikův signature model, zcela nový, levnější, vyrobený v Mexiku a cenově dostupný velmi širokému spektru muzikantů.
Mike McCready Stratocaster
Jde vlastně o levnější dvojče limitovaného Custom Shop Stratocasteru popsaného výše. Ale i tak na něm najdeme rozdíly. Název modelu je Mike McCready Stratocaster a filozofie je jasná. Drahý model si koupí jen málokdo, kdežto kytary z Mexické Fender továrny jsou oblíbené, kvalitní a cenově dostupné. A to je příklad i tohoto modelu.
Na první pohled je jasné, že heavy relic úprava není tak dokonalá, ovšem to je samozřejmé. I tak si myslím, že kytara vypadá hodně dobře. Na přiloženém videu ji Mike představuje a z toho, co s ní vykouzlí, je jasné, že také stojí za to. Je známo, že v Mexiku Road Worn modely umí. Tak se na tuhle kytaru taky pojďme podívat blíže:
- Tělo kytary je opět z olše, lakování je Road Worn nitro. Na těle je třívrstvý pickguard s klasickou konfigurací.
- Krk je javorový a je na něm přilepený palisandrový hmatník. Krk má profil Slim C, radius hmatníku je 9.5 a je na něm jednadvacet Medium Vintage pražců. Krk je ze zadní strany udělaný opět v provedení road worn, lak je tedy sedřený, což je velmi příjemné při hraní, jelikož ruka po krku příjemně klouže a vše to umožňuje rychlejší hraní.
- Snímače jsou Custom Mike McCready '60s Single-coil Strat. A vypadá to, že vůbec nezní špatně. V Mikově podání a s použitím efektů odráží ten pravý Fender zvuk.
- Elektronika je opět v klasickém provedení, tedy master volume a dvě tónové clony, pětipolohový přepínač snímačů a funkce treble bleed, což ocení hráči, kteří nechtějí ztrácet výšky při stahování volume potenciometru.
- Struny na kytaře jsou 10/46.
- Země výroby Mexiko.
I když se jedná o levnější model, je to skvělá příležitost zahrát si na podobnou kytaru se specifikacemi, které Mike používá. A přesto, že se nerad opakuji, musím zdůraznit, že v Mexiku tyto Road Worn modely umí dělat opravdu dobře.
Závěrem
Mike McCready je velmi zajímavý kytarista, který utvářel hudbu mojí generaci. Jsem rád, že má tento člověk rovnou dva signature modely. Je to velká pocta pro něj a pro nás pro fanoušky zase možnost přiblížit se ve zvuku maličko našim devadesátkovým idolům.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.