Přejít k hlavnímu obsahu
 Tom DeLonge Stratocaster je kytara dokonalá svou jednoduchostí. | Foto: Fender
Tom DeLonge Stratocaster je kytara dokonalá svou jednoduchostí. | Foto: Fender
Zdeněk Lev -

Kytara Fender v hlavní roli #7: Tom DeLonge

Rčení, že v jednoduchosti je síla, do puntíku vystihuje kytara, kterou dlouhá léta používá jedna z nejvýraznějších postav pop punkové scény, Tom DeLonge. Jeho Fender Stratocaster je důkazem toho, že někteří kytaristé prostě potřebují hrát a nezaobírat se u toho ovládáním kytary. Během kariéry s kapelou Blink 182 se od značky Fender dočkal dvou signature modelů, které jsou sice téměř totožné, ale každý odráží svou dobu.

Tom DeLonge se narodil v roce 1975 v Kalifornii a myslím, že není třeba ho dlouze představovat. Od dětství se pohyboval kolem hudby a začal postupně hrát. První kytaru dostal od kamarádů ve škole, podle jeho slov se jednalo o naprostou hrůzu. Ale prostě první kytara je první kytara.

Toma charakterizuje touha po hraní. Bral každého, kdo s ním chtěl hrát nebo jamovat. Díky tomu začal navazovat potřebné kontakty a jeho úsilí mu začalo dávat větší smysl. Na škole ho zcela pohltil skateboarding. K tomu byl plný energie, chodil po koncertech a užíval si.

Na horské dráze s Blink 182

Všechno tohle dohromady, tedy Kalifornie, skate, energie a láska k punkové muzice nakonec vyústilo na začátku 90. let k založení kapely Blink 182. Po prvních nahraných albech se naplno projevil talent na skládání muziky a celá formace se z lokální kapely stala celosvětovými hvězdami. Několik hitů mělo obří komerční úspěch, do popředí se dostávalo i nahrávání videoklipů, které jsou pro kapelu charakteristické jejich humorem.

A jak už to tak bývá, po vyčerpávajících vystoupeních přišly i první neshody a kapela se na čas rozpadla. Tom založil vlastní projekt a od té doby se realizuje v mnoha věcech, včetně filmů nebo pohádek pro děti. Na čas se kapela dala opět dohromady, aby jí opět čekal rozpad. V roce 2022 kapela Blink 182 oznámila návrat v nejsilnější sestavě a plánuje velké turné na rok 23/24, tak uvidíme.

Vztah Toma ke kytarám

Kytara se pro Toma stala určující. Za kariéru vystřídal více modelů i značek, ale všechny charakterizovala jejich jednoduchost. Téměř u každé kytary je vidět velká úprava elektroniky. Jak sám Tom říká na videu níže, nikdy nechápal, proč je třeba na Stratocasterech tolik potenciometrů a páček. Nikdy se nechtěl zaobírat přenastavováním kytary během hraní, od toho má pedály. A když se podíváte na jeho modely Fender Stratocaster, je tam tento Tomův názor jasně patrný.

Ještě než se dostanu k samotným kytarám, rád bych zmínil jednu zajímavou věc. Tom nevidí na kytarách nic extra zvláštního. Jsou pro něj prostě jen nářadím k jeho práci. Nevidíme u něho přístup ke kytarám jako u jiných hráčů, kteří kytary sbírají, dávají jim jména nebo k nim mají až intimní vztah. U Toma je to čistě pragmatické. Prostě kytara, která mu umožní se realizovat – a to co možná nejjednodušeji.

U jeho Stratocasterů dominuje jedna věc, a tou je snímač. Jedná se o model Invader, který má velké zkreslení, ideální pro pop punk. Tom říká, že je to ideální snímač pro kytaristy jako on, kteří neumí hrát extra dobře. Díky zkreslení, které snímač nabízí, se do hraní schová spousta chyb a naopak power akordy zní skvěle a není žádná věda, aby hraní znělo prostě dobře.

Takže charakteristickým rysem těchto kytar je jednoduchost, a to nejen po technické stránce, ale i po té praktické. Člověk může prostě začít hrát a hned to zní fajn.

Fender Tom Delonge Stratocaster 2023

V roce 2023 vydává Fender druhou řadu modelů Tom DeLonge Stratocaster. Kytaru můžete najít ve čtyřech barevných provedeních, což jsou jediné rozdíly, jinak jsou všechny totožné. Pojďme si o nich říct více detailů:

  • Tělo kytary je ze dřeva olše, což je pro Fendery zcela typické. na těle je polyesterový lak v čtyřech barevných variantách: Surf Green, Black, Graffiti Yellow a Daphne Blue. Na přiloženém videu o těchto barvách Tom mluví jako o odrazu Kalifornie. Na těle je dále čtyřvrstvý pickguard v perleťovém provedení.
  • Krk je javorový, hmatník je palisandrový, což je osvědčená a oblíbená kombinace. na hmatníku jsou bílé kulaté poziční značky a jednadvacet Medium Jumbo pražců. Radius hmatníku je 9.5, menzura klasická 25,5 palce. Šířka nultého pražce je 42 mm. Javorový krk má saténový povrch, takže po něm ruka pohodlně klouže. Profil krku je C. Prostě univerzální krk.
  • O zvuk se stará jeden snímač Seymour Duncan Invader s keramickými magnety. Jedná se o snímač s vysokým výstupem, vhodný na sóla i doprovody, ideální pro hráče, kteří nehrají žádnou vědu, ale chtějí prostě hrát.
  • Elektronika je dokonale jednoduchá, skládá se jen z master volume potenciometru. Ten má zabudovaný okruh Treble Bleed. A to je vše. Takže stačí kytaru zapojit, otočit volume a hrát, nic víc.
  • Kobylka je hardtail s plochými sedlovými kameny.
  • Struny jsou 10/46.
  • Kytara se vyrábí v Mexiku.

Fender Tom DeLonge Stratocaster 2001-2003

V roce 2001 vydal Fender první modely Tom DeLonge. Tyto kytary není třeba detailněji rozepisovat, neboť se jedná o prakticky totožné modely.

Jediný výrazný rozdíl je tvarování těla, které je hranatější než současný model,  který je více zaoblený a v tomto směru modernější. Kobylkové kameny mají jiný design, a to Thin Block. Současný model má kameny Full Block – jsou tedy více placaté a robustnější. A poslední rozdíl je pouze designový: na platu ve spoji krku a těla je u starších modelů nápis Tom DeLonge, na současných modelech je Tomův vlastní Artwork nápis.

Závěrem

Tom DeLonge Stratocaster se dá opravdu označit výrazem „dokonalá jednoduchost“. Kytara nese univerzální a oblíbené prvky, takže je vhodná téměř pro každého. Snímač je vhodný pro agresivnější styly a díky svému zkreslení na něj vyloudí skvělé tóny i nepříliš zdatní kytaristé. A vzhledem k tomu, že se jedná o model vyráběný v Mexiku, je i cenově dostupný – jeho cena je nějakých 34 000.

Tagy Kytara Fender v hlavní roli Tom Delonge

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY