Přejít k hlavnímu obsahu
Hudba H.E.R. je plná upřímnosti, takže si z ní vždy odnesete nějakou zajímavou emoci, ať už z textů, nebo čistě jen z muziky. | Foto: Fender
Hudba H.E.R. je plná upřímnosti, takže si z ní vždy odnesete nějakou zajímavou emoci, ať už z textů, nebo čistě jen z muziky. | Foto: Fender
Zdeněk Lev -

Kytara Fender v hlavní roli #9: H.E.R.

Vždycky se mi líbilo, jak umí Fender propagovat známé i neznámé umělce. Tento přístup razí už od svého založení. Leo Fenderovi vždy záleželo na tom, aby dostal hudbu a kytaru ke každému. Je v tom určitý prvek jednoduchosti, se kterou dokázal propojit hudbu, muzikanty a hudební nástroje. A celé je to nakonec jen a jen o hudbě. A stejně tak je to i u umělkyně, kytaristky a skladatelky H.E.R. Vše, co zpívá, hraje nebo skládá se snaží dělat co nejupřímněji, od srdce a s podtextem. Takže její spojení s Fenderem funguje skvěle.

H.E.R. a její hudba na mě osobně působí opravdu upřímně. Je z ní cítit vyrovnanost, preciznost a zároveň si z poslechu vždy odnáším nějaké emoce, ať už jde o text, nebo čistě jen o muziku. A tento názor sdílí hodně posluchačů. H.E.R. umí zaujmout hlasem, kytarou, melodií i kapelou, kterou tvoří parta dávných kamarádů. Jejím žánrem je R&B, které jí neskutečně sedí. Její hlas je pro tento styl jako stvořený, dokáže dělat skladby s hodně hutnou náladou.

Narodila se v roce 1997 v Kalifornii a odmala hrála, zpívala a všemožně účinkovala. Její první kytara byl černý Stratocaster s bílým pickguardem, na který téměř neuměla hrát. O několik let později to dotáhla tak daleko, že má u Fenderu dva vlastní modely.

Získala pět cen Grammy a pětadvacet nominací. Už to samo o sobě je něco velkého. Ať už shlédnu jakékoliv video, nevidím tam namyšlenost nebo ego. Vidím pokoru a zájem o život jako takový. Baví mě poslouchat její vyprávění o jejím vztahu k hudbě, o nahrávání nebo o skládání, ale také o trémě před vystoupením. Ostatně jak sama říká v přiloženém videu, právě díky nervozitě si uvědomila svůj vztah s kytarou – že je to jen ona a kytara. Nic víc. Prostě čistá hudba.

Dále se mi líbí, že kytara u H.E.R. neslouží jen jako doprovodný nástroj, ale i jako nástroj sólový. Většinu času skladeb hraje doprovod, aby pak na chvilku zahrála průrazné a emotivní kytarové sólo. Není to vůbec špatná hráčka. Ba naopak. Zahrát kytarové sólo a u toho v ten samý moment zpívat do mikrofonu melodii, to už vyžaduje hodně umu.

Přirozeně tedy H.E.R. oslovil Fender s nabídkou vlastního modelu. Výsledek je směsicí klasiky a moderny, což ve Fenderu fakt umějí.

Fender H.E.R. Stratocaster

Ke konci roku 2020 vyšel H.E.R. první vlastní model s názvem Fender H.E.R. Stratocaster. Jedná se na první pohled o stylovou kytaru. Sama H.E.R. říká, že vzhled nástroje má záměrně evokovat pocit, že si na něj všichni potřebují sáhnout a zjistit, z čeho je a jaký je. Proto byla zvolena chromová barva laku, Matching Headstock nebo javorový hmatník. Kytara svým způsobem trochu září – ne však třpytkami, ale vychytaným lakem. Tak pojďme na specifikace:

  • Tělo kytary je z olše, což je prostě klasika. Barva lesklého laku nese název Chrome Glow a při změně úhlu pohledu se pod světlem nepatrně mění. Pickguard je jednovrstvý aluminiový v podobném barevném provedení jako lak. Tato kombinace k sobě skvěle pasuje.
  • Krk je z jednoho kusu javoru a na javorovém hmatníku najdeme 21 Vintage Tall pražců. Lakování krku je Satin Urethane. Profil krku je C mid 60s, radius hmatníku je 9.5. Takže krk je klasický i moderní zároveň. Oblíbená kombinace. Nultý pražec je ze syntetické kosti, což je dle mého názoru z pohledu kytarového technika poněkud nešťastný materiál, který když není dobře opracovaný, vytváří na kytaře mnoho problémů.
  • Elektronika je klasika – master volume a dvě tónové clony a pětipolohový přepínač snímačů. Toť vše, nic víc netřeba. Čekal jsem nějakou vychytávku v podobě například push/pull potenciometru atd., ale tady šlo hlavně o jednoduchost.
  • Snímače jsou Vintage Noiseless Single Coil Strat. Takže takové pohodové snímače, vhodné pro styl H.E.R., které zároveň mají tu skvělou funkci, že nebrumí. To mnoho hráčů ocení.
  • Hlavice kytary má přední stranu lakovanou stejně jako tělo, tedy jde o takzvaný Matching Headstock, což podtrhuje stylový a poutavý vzhled celé kytary. Logo Fender je klasické špageťácké.
  • Hardware je také klasický, kobylka je uchycena šesti vruty, ladící mechaniky jsou také Vintage Style.
  • Kytara se vyrábí v Mexiku, čemuž odpovídá i přijatelná cena. Ale pozor, tím nechci říct, že by kytara nebyla kvalitní, naopak!

Jedná se o klasického Stratocastera s limitovanými prvky, takže se lidem ve Fenderu a H.E.R. podařilo skloubit klasické, moderní a signature dohromady. Kytara je na první pohled rozeznatelná od jiných a je hodně atraktivní.

Limited Edition Fender H.E.R. Stratocaster

V roce 2023 spatřil světlo světa druhý vlastní model H.E.R., tentokrát s názvem Limited Edition Fender H.E.R. Stratocaster. Moc rád bych o tomto Stratu napsal několik řádku, ale opravdu postačí jen pár slov, protože kromě barvy laku je kytara totožná s předchozím modelem. Barva laku je tentokrát modrá a nese název Blue Marlin. Vzhled není dle mého názoru tolik atraktivní jako u prvního modelu, ale to ať už posoudí každý sám.

Závěrem

H.E.R. určitě stojí za to slyšet i vidět. Její hra na kytaru je skvělá, umí za to vzít a nebojí se kytarových sól. Její texty mají hloubku a podtext, který vnímavému publiku opravdu něco říká. Melodicky její hudba zaujme mnohdy na první poslech. A vlastní signature modely jsou opravdu stylové.

Tagy Kytara Fender v hlavní roli H.E.R. Fender H.E.R. Stratocaster Limited Edition Fender H.E.R. Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY