Přejít k hlavnímu obsahu
Celá pětice se snaží, aby se Němcův nezaměnitelný rukopis dostal do nových teritorií | Foto: Richard Hodonický
Celá pětice se snaží, aby se Němcův nezaměnitelný rukopis dostal do nových teritorií | Foto: Richard Hodonický
Pavel Zelinka -

Krajina Ró je poutavým výletem do rockovějšího sousedství Jablkoně

Na jaře ještě kvinteto Krajina Ró hrálo s prvním singlem Ječmen a pšenice díky koronavirové karanténě veřejnou hru na schovávanou. S blížícím se datem vydání ale začalo být jasné, že původně tajemným sdružením se skrývá Michal Němec z Jablkoně, kompletní powerbluesové trio The Bladderstones a zpěvačka Anna Břenková. Jejich debutová deska Hotel Blázen posouvá výjimečný Němcův svět do nových, zajímavých souvislostí.

„Po poslední desce Jablkoně jsem měl pocit, že by to chtělo něco odjinud,“ prozradil v rozhovoru na tomto portálu Michal Němec o vzniku nové kapely, kde se obklopil mladými, ale ostřílenými spoluhráči. Nejvíce se zná s baskytaristou Johnnym Judlem, se kterým hraje už dvě dekády v Jablkoni. A právě tento muzikant je výrazně činný ještě spolu s kytarisou Tomášem Frolíkem a bubeníkem Michaelem Noskem v alternativně bluesovém triu The Bladderstones, které se nakonec do Krajiny Ró vnořilo kompletní. Michal už léta dává rád do protikladu svůj hluboký hlas s ženským jemnějším vokálem a nejinak je tomu i v jeho nové kapele, do které nakonec přizval svou neteř, zpěvačku a herečku Annu Břenkovou.

„Uvědomuji si, že nejsem nejmladší, a sám od sebe už nezačnu přemýšlet jinak. Potřebuji mladé, aby mysleli mladě místo mě. To není nic proti Jablkoni, ta funguje pořád dál. Ale už přes čtyřicet let a docela dlouho i v nezměněném obsazení,“ prozrazuje Michal Němec základní důvod vzniku kapely v rozhovoru pro magazín UNI. Michal Němec tedy využívá nové spoluhráče, aby jeho nápady posunuli do nových dimenzí. A písničky opravdu neznějí jako kusy dlouhé historie Jablkoně. Celá pětice se maximálně snaží, aby se zpěvákův nezaměnitelný rukopis dostal do nových teritorií.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Co to konkrétně znamená? Po textové stránce téměř nic, i když Michal tvrdí, že mu s řadou z nich pomáhala zpěvačka Anna. Jemný, ironický humor prostupuje většinu skladeb, nejvíce asi „narozeninovou“ Milý Jiří, která hned nechá vzpomenout na další podobné kousky z Bombarďákových desek, určených spíše dětem. Snad jen, že vyznění, možná bez jakéhokoliv záměru, má více introspektivní rozměr. Deska končí obsahově nejsilnější výpovědí Jenom informace popisující rozpad. O tom, zda se jedná o rozchod partnerský nebo zda Němec metaforicky popisuje štěpení naší společnosti, se můžeme jen dohadovat. A také překvapí tři texty v angličtině, se kterou předák Jablkoně prozatím nikdy neměl co dočinění.

Výrazně více posunů směrem od hlavní kapely Němce ale nastává v hudební oblasti. Často se dočkáme ostrých kytar, až punkově znějící Broccoli je možná až zbytečné překocení do hlučného punku, velmi často ale rockovým instrumentům sekunduje jemná elektronika (případně kytarový nebo basový syntezátor) nebo bubeník Michael Nosek vymění akustickou soupravu za pady. Z každé skladby je cítít snaha maximálním způsobem se vyhnout jak jablkoňsky hračičkovským ornamentům, tak členové The Bladderstones vynechávají jasné bluesové konotace.

Právě barevnost celé nahrávky jako celku, za kterou mimo náročných spoluhráčů jistě stojí Ondřej Ježek, v jehož Studiu JÁMOR se deska téměř rok s přestávkami natáčela, je nejsilnější stránkou desky. Ano, už tím, že kostra písniček pochází od Michala Němce a on také v písničkách používá svůj „hlas obra“, se nelze jisté hudební determinaci vyhnout. Mírou invence všech zúčastněných, a prostou silou samotných písniček, ale můžeme album Hotel Blázen prohlásit za příjemné překvapení domácí nezávislé scény. Kéž se do Krajiny Ró naučí chodit posluchači i poté, co se pětice rozjede do znovu otevřených klubů. Zaslouží si to.

Krajina Ró - Hotel Blázen

Krajina Ró – Hotel Blázen

Indies Scope, 2020, 38:22

Indie pop, indie rock

75 %

Tagy Recenze alb Krajina Ró

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY