Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 12.04.2021 - 00:01

Korg ARP-2600 M: legenda v kompaktnějším formátu

Jednu z letošních novinek Korgu, ohlížejících se do minulé éry, představuje syntezátor ARP-2600 M, vycházející z platformy ikonického modelu ARP 2600, který firma ARP Instruments, Inc. začala vyrábět na začátku sedmdesátých let. Analogový semi-modulární ARP-2600 M je kompaktnější obdobou loňské limitované edice ARP-2600 FS (Full Sized), ručně vyráběné v Japonsku a vyprodané ve velmi krátkém čase.

Nová verze M (Module) je zhruba o 60 procent menší než jeho reissue předchůdce, čehož výrobce dosáhl také vynecháním klaviatury, ale jinak nabízí všechny funkce FS plus několik dalších. O věrnosti provedení vypovídá i fakt, že pro 2600 M stále platí originální manuál půlstoletí starého modelu ARP.

Modifikováno bylo MIDI rozhraní, umožňující ovládání prostřednictvím počítače nebo USB MIDI kontroleru, podobně jako u desktopového modulu Korg MS-20M zde najdeme přepínatelnou filtraci (typy 4012 a 4072), která na rozdíl od MS-20M přesahuje rámec jednoduchého spouštění not, takže uživatel může pomocí MIDI CC použít pitch-bend, modulaci nebo zapojit / odpojit portamento.

Korg také změnil prahovou hodnotu spouštění vstupu S&H Gate (ADSR) na hodnotu 5 V, což by mělo usnadnit integraci s jinými nástroji a syntezátorovými moduly. Vylepšeny byly envelope parametry Attack a Release a úpravou prošly slidery s plynulejší odezvou. Stereofonní výstupy jsou nyní přiřazeny ke klasickým jackům (dříve XLR), integrovaný reproduktor se po připojení sluchátek automaticky odpojí a změn se vzhledem k menší velikosti šasi dočkal i pružinový reverb.

Korg ARP 2600 M o rozměrech (USB/DIN MIDI) a hmotnosti 5.9 kg je dodáván se speciálním pouzdrem, které díky kolečkům se systémem tlumícím otřesy usnadňuje přepravu a je zde také dostatek prostoru pro přenášení dalšího vybavení. Součástí balení jsou také patch kabely nebo licence na DAW aplikace a plug-iny (PC, Mac, iPad, iPhone) Korg, AAS, UVI atd. Novinka by měla na český trh dorazit pravděpodobně v červenci za cenu cca 49000 Kč.

Tagy korg Korg ARP-2600 M

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY