Přejít k hlavnímu obsahu
Kurátorky Ewelina Vlček-Chiu a Tereza Odehnalová | Foto: Libor Galia
Kurátorky Ewelina Vlček-Chiu a Tereza Odehnalová | Foto: Libor Galia
redakce -

Konektiv Night Vol. III podpoří hudebníky, kteří chtějí přesáhnout vlastní hranice a předsudky

Konektiv je platforma, na níž se setkává a rozvíjí hudba bez žánrových omezení. Iniciuje spolupráce napříč kulturami, propojuje zdánlivě nepropojitelné tvůrce i odborníky, a to jak myšlenkově, tak geograficky. Nyní Konektiv sezval ke spolupráci české hudebníky a zástupce menšin či pocházející odjinud. Zahrají online 28. prosince z pražského klubu Punctum – Krásovka, který za své aktivity letos obdržel ocenění Počin roku v hudebních cenách Vinyla.

Během Konektiv Night Vol. III zazní tři speciálně pro tuto příležitost vzniklá vystoupení. Post-digitální narativ a spaghetti western představí Natálie Pleváková a Andrea Rottin (Oswaldovi). Výstřední rap Mikuláše Hamerly (Sekvoye, Laokoon) zabalí lo-fi estetika Nichi Mleboma. Samplování Dory Rodriguez a Faolan McGowan (Evil Medvěd) bude živě přetvářeno, v bouřlivých změnách znovuzrozeno. Výtěžek z dobrovolného vstupného za experimentální koncerty, které důsledkem pandemie proběhnou v online prostředí, půjde na činnost Iniciativy Hlavák.

Volba, odkud vysílat, padla na Punctum – Krásovku, jeden z malých pražských klubů, který bojuje s rizikem nutnosti za aktuálních podmínek skončit. „Rozhodl jsem se zároveň výjimečně upravit i dramaturgii a dát příležitost dvěma blízkým kurátorkám realizovat jejich promotérskou činnost při zachování intencí projektu,” uvádí Pavel Kraus, zakladatel Konektivu. „S Ewelinou Vlček-Chiu alias Ai fen jsem se seznámil díky minulému ročníku, na který jsem jí pozval jakožto vystupující. Dnes ji považuji za jednoho z nejbližších přátel a vážím si ji mimo jiné pro její jasnou a silnou uměleckou vizi. Naopak Terezu Odehnalovou znám roky, a měl jsem tak dlouhodobě možnost sledovat, jak coby promotérka roste a spolu s ní i její agentura mood booking,” dodává Kraus.

Nichi Mlebom a Mikuláš Hamerla | Foto: Libor Galia

„Nichi Mlebom je rakouský muzikant, kterého jsem potkala s jeho kapelou Land Of Ooo, když jsem jim pořádala koncert. Mezitím se přestěhoval z Grazu do Brna a od té doby se naše cesty pravidelně setkávají, takže když jsem přemýšlela o výběru zahraničního umělce žijícího v Česku, volba padla okamžitě na něj,” uvádí Tereza Odehnalová, jedna z kurátorek. „Jeho lo-fi a osobitý přístup ke kytarové hudbě mě baví a zdálo se mi jako zajímavý nápad jeho tvorbu spojit s rapem. Nichi se nakonec propojil s Mikulášem Hamerlou, který jinak vystupuje třeba se Sekvoye či Laokoon.”

Natálie Pleváková a Andrea Rottin | Foto: Libor Galia

„Natálii a Faolan s Dorou znám z projektu Trigger, do něhož mě pozvala Mary C, věnovaného diverzitě na elektronické hudební scéně a systémům kontroly nejen v oblasti hudebních technologií. Během křtu časopisu jsem dostala příležitost si zahrát dohromady s Enchanted Lands, byla to pro mě výzva s někým pracovat a tuto zkušenost jsem chtěla předat dál,” uvádí Ewelina Vlček-Chiu, druhá z kurátorek Konektiv Night. „Andreu znám z Oswaldovi a obdivuji ho i jako sólového hudebníka, obzvlášť v oblasti vokálního experimentu. I když on i Natálie vychází z experimentální scény, jde o dvě odvrácené strany. Jsem zvědavá, jak se jejich světy potkají,” dodává Vlček-Chiu.

Scénografii večera obstará Tasya Nafigina (Lunchmeat Studio). KNVIII uvede artist talk, rozhovor s vybranými vystupujícími ohledně příprav této spolupráce, který povede Marie Čtveráčková (Trigger, Synth Library). Konektiv Night Vol. III bude promítán na Facebooku a YouTubu v pondělí 28. prosince od 19 hodin.

Dora Rodriguez a Faolan McGowan | Foto: Libor Galia

Konektiv podporuje ty, kteří prostřednictvím umění chtějí přesáhnout vlastní hranice a předsudky. Celý výtěžek z dobrovolného vstupného půjde na činnost skupiny Iniciativa Hlavák, která od roku 2015 pomáhá uprchlíkům propuštěným z detenčních zařízení.

Konektiv Nights oslovují hudební tvůrce, popřípadě skupiny s návrhem spolupráce. Jak by tato spolupráce měla vypadat, je pak především na oslovených samotných. Po dobu příprav se Konektiv stará o organizační i tvůrčí podporu tak, aby vystupující měli zpětnou vazbu o vývoji dané spolupráce. Výsledek je závislý na ochotě spolupracovat, citu pro naslouchání i štěstí.

Znáte další platformy, které se snaží aktivně pomáhat hudebníkům, příp. rozvíjet jejich myšlení? Napište nám o jejich aktivitách na redakce@frontman.cz.

Tagy Konektiv Night

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY