Přejít k hlavnímu obsahu
17. listopad vyvrcholí Koncertem pro budoucnost. | Foto: archiv Nerudný fest
17. listopad vyvrcholí Koncertem pro budoucnost. | Foto: archiv Nerudný fest
redakce -

Koncert pro budoucnost: Pussy Riot, Lenka Dusilová i poselství Jeho Svatosti dalajlámy

Koncert pro budoucnost je už tradiční součástí oslav 17. listopadu v Praze, které zastřešuje platforma Festival svobody. I letos se v horní části Václavského náměstí od 16:30 vystřídají desítky inspirativních osobností veřejného života a předních muzikantů i kapel a společně s diváky oslaví odkaz sametové revoluce, demokratické hodnoty a zamyslí se nad cenou míru.

Hlavním zahraničním hostem jsou ruské aktivistky Pussy Riot. Vystoupí písničkář Michal Horák, zpěváci Ondřej Ruml, v jehož podání zazní Modlitba pro Martu, Ben Cristovao s Davidem Kollerem, Lenka Dusilová Band, kapela Chinaski, temperamentní uskupení Čhave Romane, zpěvačka Annet X a slovenský hudebník Pišta Kráľovič, známý jako FVLCRVM, či pražské rapové duo P/\ST. Českou hymnu uslyší návštěvníci v podání sboru Veselé chvíle z DAMU.

Své myšlenky budou s návštěvníky sdílet hongkongský aktivista Samuel Chu, farářka Martina Viktorie Kopecká, novináři Filip Titlbach a Václav Moravec, Karolína Křížová z organizace Konsent bořící mýty o sexu a sexuálním násilí, ekonom Tomáš Sedláček, chirurg a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek či předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a další řečníci.

Středobodem letošního Koncertu pro budoucnost je téma míru. To, že ho aktivně žijeme, jsme brali jako samozřejmost, která dnes už neplatí. Zároveň až moc často slyšíme hlasy zpochybňující základní hodnoty, které jsme díky sametové revoluci získali. Za hodnoty svobody, demokracie a právního státu se nyní bojuje na Ukrajině. Proto se letos chceme společně s občany postavit za tyto hodnoty, stejně jako za Ukrajinu,“ říká za organizátory Jan Gregar.

Přečten na místě bude také dopis s poselstvím Jeho Svatosti dalajlámy. V rámci koncertu budou návštěvníci moci podpořit skrze transparentní účet či DMS sbírku Člověka v tísni Druhá šance – Milostivé léto 2, určenou k financování pomoci lidem v dluhové pasti.

Zamyšlení nad cenou míru na LED obrazovkách i ve spotu

Jaká je cena míru? „Letos si tuto otázku pokládáme poprvé a na Václavském náměstí se společně budeme pokoušet najít odpověď,“ slibují organizátoři. Návštěvníci budou mocio poslat svou odpověď do speciálního rozhraní, které vytvoří na LED obrazovkách na podiu živý proud reakcí a textů formou tzv. word cloudu.

Cena míru je ústředním tématem, které se prolnulo i do spotu režírovaného Jaroslavem Kratochvílem, který bude na koncertě také promítán. Spot zachycuje moment nejistoty ve chvíli, kdy jsou lidé konfrontováni s otázkou na cenu míru. Nikdo z dotazovaných nedokáže pohotově odpovědět.

Dárcovská SMS sbírka Druhá šance na Milostivé léto 2

Koncert pro budoucnost podpoří SOS sbírku Druhá šance organizace Člověk v tísni, určenou k financování pomoci lidem v dluhové pasti. Pokud se rozhodnou návštěvníci koncertu přispět svou pomocí, budou moci zaslat dárcovskou zprávu ve tvaru DMS DRUHASANCE 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, kde 29, 59 nebo 89 Kč bude připsáno na dárcovský účet. Více informací naleznete na www.darcovskasms.cz.

Další možností, jak přispět, je poslat svůj dar na transparentní účet 17171789/0600 zřízený u Moneta Money Bank, na který je možné zasílat podporu až do 18. listopadu. Prostředky pak budou převedeny na účet sbírky na Milostivé léto 2.

Na Koncertě pro budoucnost promluví vedoucí programu Dluhové poradenství a nositel Ceny Františka Kriegla pro rok 2022 Daniel Hůle, který se už dlouhou řadu let neúnavně věnuje problematice zadlužování značné části občanů České republiky a zejména oblasti exekučního a vymahačského byznysu.

Součástí doprovodného programu Koncertu pro budoucnost jsou také výstavy Chyceni při činu, za níž stojí organizace BreakfastStory, a Fandíme úspěchu, jejímž cílem je sdílet pozoruhodné příběhy rozvojové spolupráce. Na Václavském náměstí budou mít svá stanoviště také některé neziskové organizace v rámci zóny Takoví jsme, jako např. Jsme fér, Post Bellum či Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a další.

Hudební vystoupení i proslovy inspirativních řečníků bude možné sledovat i on-line, celý program bude živě streamován na sociálních sítích některými médii a partnerskými organizacemi.

Tagy Koncert pro budoucnost

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY