Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 21.12.2022 - 00:01

Kompresor, overdrive a flanger: první efekty od PRS

Firma Paul Reed Smith vstoupila do efektového teritoria trojicí pedálů, tvořených optickým kompresorem Mary Cries, overdrivem Horsemeat a duálním flangerem Wind Through The Trees. Modely, které vznikly na popud šéfa značky, mají analogovou koncepci, standardní napájení 9V a footswitche zapojené v režimu true bypass. Výroba efektů, sestavených z prémiových součástek pájených do kvalitní základní desky, probíhá v marylandském centru PRS.

„Celý tento koncept začal v mém domácím studiu,“ říká majitel firmy Paul Reed Smith. „Při nahrávání hledali muzikanti zvuky a textury, které jsme nemohli získat přímo z kytary. Když se nám nedařilo najít to, co jsme hledali, začali jsme s pomocí několika přátel stavět nové verze efektů. Tak se zrodily první prototypy těchto pedálů. Postupem času nás všechny nadchly, a tak jsme se rozhodli nabídnout je více hráčům.“

PRS Mary Cries – komprese, vycházející z legendárního studiového kompresoru Teletronix LA-2A, má pouze dva potenciometry obsluhující parametry Output Gain (hlasitost) a Compression, ale i přesto se jedná o sofistikovaný okruh, který je schopen nenásilně korigovat dynamiku tónu a zároveň mu dodat delší sustain, a to bez zásadního ovlivnění původního signálu. O úrovni komprese informuje modrá dioda a při vytažené hlasitosti, společně s nízkou hodnotou komprimace, je Mary Cries použitelný také jako klasický boost. Cena: cca 220 dolarů.

PRS Horsemeat – overdrive s transparentním přednesem, podobným slavnému drivu Klon Centaur, disponuje ovladači Gain. Level, Voice, Treble, Bass a obvod využívá clippingovou sekci s germaniovými diodami. Pedál lehce zesílí spodní a vyšší frekvence a výsledný tón obohatí dalšími harmonickými složkami. Lze jej použít jako klasické zkreslení s decentnějším gainem a pevným artikulovaným tónem nebo jako clean boost pro nakopnutí vstupu lampového aparátu. Cena: cca 250 dolarů.

PRS Wind Through The Trees – analogový flanger kombinující dvě modulační sekce LFO 1 / LFO 2, osazené nezávislými ovladači Manual, Depth, Rate. Obě LFO jednotky lze vzájemně plynule míchat pomocí funkce Mix, nechybí společný parametr Regen, tónová clona (Added Highs) a potenciometr Dry/Wet pro nastavení poměru efektovaného a čistého signálu, což z tohoto pedálu dělá nadstandardně flexibilní model poskytující širokou paletu zvuků. Cena: cca 350 dolarů.

Tagy PRS PRS Mary Cries PRS Horsemeat PRS Wind Through The Trees

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY