Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Kompresor Joyo R-19 Avallon a drive Tape Audio TWO

Pedál R-19 Avallon z produkce Joyo Audio představuje finančně dostupný flexibilní kompresor vhodný pro použití s kytarou, baskytarou i dalšími nástroji. Firma postavila tento efekt na obvodu „klasického“ kompresoru, který modifikovala pro dosažení citlivější dynamické odezvy, takže výsledný zvuk je organičtější, lépe se prosazuje v kapelovém mixu a podle slov výrobce produkuje také hřejivější, harmonicky bohatější tón. Do trochu vyššího cenového spektra náleží overdrive TWO vyrobený v dílnách butikové značky Tape Audio Co., která v daném případě vsadila na kombinaci germaniových a křemíkových obvodů rozšiřujících zvukový charakter tohoto zkreslovače.

R-19 Avallon je vybaven výstupní hlasitostí a vstupním gainem, tři centrálně umístěné potenciometry s černými menšími krytkami obstarávají nastavení parametrů Ratio – kompresní poměr, Attack – rychlost náběhu komprimace a Release – čas, za který se komprese vrátí do výchozí pozice.

O průběhu efektovaného signálu informuje řada dvanácti žlutých LED diod (Gain Reduction), nad footswitchem je umístěna hranatá stavová dioda a napájení je řešeno prostřednictvím standardního 9V adapteru. Stejně jako ostatní efekty z této série dostaly boky šasi diodové pásky, vypínatelné malým posuvným spínačem na dně krabičky. Oficiální evropská cena se pohybuje okolo hranice 100 eur.

Hybridní, germaniovo-křemíkový overdrive Tape Audio TWO disponuje u obou sekcí jednoduchou, diskrétní tranzistorovou topologií gainu pro dosažení dynamického a zajímavě znějícího zkreslení s transparentním, čitelným a všestranným projevem. Drive nabízí rejstříky počínaje lehkým zabarvením tónu, přes plnější saturaci až po agresivnější témbr připomínající charakter fuzzu.

Díky pečlivě vyvážené ekvalizaci nezamrzí absence ovladače tónové clony, z čehož je patrno, že všechny tři potenciometry se soustředí na hlasitost a míru zkreslení. Kromě standardního parametru gainu navázaného na křemíkový okruh zde najdeme funkci Pre, řídící úroveň signálu z germaniového obvodu mířícího do křemíkové sekce.

Uvnitř šasi se navíc nacházejí dva trimry ovlivňující předpětí (bias) a clipping germaniového okruhu. Použity byly kvalitní součástky včetně NOS odporů Carbon Comp, kondenzátorů firem Philips, Sprague, GE nebo konektorů Switchcraft či Lumberg. Napájení obstarává stejnosměrný 9V zdroj, cena byla nastavena těsně pod hranicí 200 dolarů.

Tagy Joyo Audio Tape Audio Joyo R-19 Avallon Tape Audio TWO

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY