Přejít k hlavnímu obsahu
Within Destruction tour kapel NAHUM, Inner Sphere, Purnama (na fotce) zavítalo i do Poldofky | Foto: archiv klubu
Within Destruction tour kapel NAHUM, Inner Sphere a Purnama (na fotce) zavítalo i do Poldofky | Foto: archiv klubu
Ricardo Delfino - Pá, 22.01.2021 - 13:00

Klubařina, to je dřina #13: Poldofka (Kladno)

Kluby, sály a další koncertní prostory nejsou jen budovami s pódiem. Jsou to mnohdy regionální svatostánky koncertního umění, které krom cihel a malty pojí vášeň k hudbě klubařských srdcařů. V tomto seriálu vám přibližujeme příběhy vybraných českých hudebních klubů. Těch míst, kde krev, pot a slzy nejsou jen symbolikou, ale praxí. Těch míst, kde si po koncertě rádi dáte panáka se svými fanoušky na baru. Těch míst, kde lidé rádi stojí v předním řadách a nepustí se pódia, ani když jim záda valchuje circle pit. Klubů, na které se muzikantům vyplatí zacílit.

Kladnem jsme už jednou s Klubařinou projeli. Ve městě oceli a Bohumila Hrabala klubová scéna (pokud zrovna neřádí pandemie) pulzuje jak lýtka Jardy Jágra po jednom z jeho vražedných tréninků. A tak není divu, že zde nacházíme další z hudebních klubů. Příznačně nazvaný Poldofka.

Koncertní sál v podzemí vznikl v roce 2012. V členité budově působí rodinný klan několik pokolení. Restauraci U České Lípy, kterou otevřela už prababička zakladatele klubu, se krom období komunistického režimu předávala z generace na generaci. Zakladatel Poldofky Petr Brejník, bratranec dnešního provozovatele Tomáše Čoviće, založil klub, aby si splnil sen o multižánrovém prostoru pro Kladeňáky. Petr bohužel tragicky zahynul a Tomáš se provozu chopil ohleduplně a záměr klubu, kde duní elektro, vystoupí rocková kapela nebo spustí peklo black metalová smečka, se udržel dodnes.

Klubem prosvištěla jména jako Skyline, Vladimír 518, James Cole, Pokáč, Refew, Trouble Gang, Paulie Garand, Voxel, Mefisto, Dexor, Cirkus Problem, Zakázaný ovoce, Resume, Smola a hrusky, Nahum, DJ Tráva, Zrní nebo Prago Union.

Klub Poldofka je jedno z nejzvláštnějších a nejhezčích míst, na kterých jsme kdy byli.Prago Union 

Koncertní sál s balkónem přímo nad parketem se nachází v podzemním bludišti v prostorách bývalé ledárny. Stavba je více než 110 let stará, takže si pod ledárnou představte prostě sklad na celé bloky ledu. Dneska byste si zahráli leda v ledničce a to není tolik cool. 

Klubařina je nejen dřina, ale taky srdcařina. „Podporujeme začínající kapely a neúčtujeme si nic za pronájem. Většina interpretů vystupuje za vstupné, ktere se vybere,” říká Tomáš. „Většinou mne kapely oslovují sami, ti co tu hráli se vrací, protože byli nejspáš spokojené. Snažím se vyjít všem vstříc,” dodává provozovatel Poldofky i restaurace U České Lípy. Tak Tomášovi neváhejte napsat.

Poldofka je jeden z neoriginálněji prostorově řešených klubů, které jsem zažil. Měli jsme tam zastávku turné s Eliškou Buocikovou a ten pocit, když publikum na galerii stojí v podstatě přímo nad tebou, je trochu nezvyklej a vlastně mnohem intimnější než normálně, protože ti kouká i do míst kam běžně publikum nevidí. Ale nakonec jsem zjistil, že mě to strašně bavilo a byl to koncert, kde jsme ten dialog s posluchači navázali fakt hodně bezprostředně. Každýmu muzikantovi takovou zkušenost přeju a doporučuju, navíc Poldofku vedou fajn lidi, a to se taky počítá!“ Dan Friml (Mean Messiah, Eliška Buociková)

Skyline v Poldofce (2014), foto: archiv klubu

Bývalá ledárna pojme až 300 návštěníků, které zahřeje na parketě nebo na baru na balkonu naproti pódiu. Technické vybavení ozvučení a osvětlení najdete na konci tohoto článku.

Jako jednu z nezvyklých situací Tomáš přidává k dobru radosti z pohledu provozního. „Při pořádání jedné techno akce něchtělo ani v sedm ráno opustit klub na tři sta lidí. To se naštěstí neděje každý den.

Poldofka je v současné situaci v souladu s nařízeními vlády zavřená jako spousta dalších klubů. Kapelám ale poskytuje prostor pro natáčení klipů nebo livestreamů koncertů dokud se nebude moct opět normálně koncertovat. Provoz je na vše plně vybavený.

Rest & DJ Herby na Poldovce

„Na Poldofce jsem zažil spoustu skvělejch koncertů. Má to tam zvláštní sílu – je to malej klub kde bylo vždycky třeba 100-200 lidí, ale z tý energie měl člověk pocit že jich tam 500-1000. Člověk byl na tý malý stagi  obklopenej lidma ze všech stran – pod stagí, na balkoně (asi tak tři metry od stage, kdybych skočil tak si o něj rozseknu hlavu) a na schodech, který vedly z balkonu na stage. Tam jednoduše nebylo kam uhnout a nutilo to člověka vyždímat ze sebe totální maximum před tim dozorem ze všech stran a z největší blízkosti. A Kladno bylo vždycky hladový po rapu a ve varu! Kdybych měl shows v tomhle klubu shrnout dvěma slovama, tak by to bylo “kontaktní sport”. Měl jsem nejvíc rád Petra, bejvalýho majitele, kterej už bohužel neni mezi náma. Byl to obrovskej srdcař a pan promotér. Vždycky se o nás staral jako o rodinu. Věřim, že se má tam nahoře dobře a posílám sílu a zdraví jeho rodině. Držim palce, aby tenhle legendární klub přežil tyhle těžký dny. Díky za krásný vzpomínky. One love.“ rapper Rest (Ty Nikdy Label)

A co radí Tomáš začínajícím kapelám při jednání s kluby obecně? „Být skromný a nenáročný. Většina z nás to nedělá pro peníze ale pro zábavu. Teď to platí dvojnásob," uzavírá Tomáš Čović z Poldofky.

A nakonec apel na vás: Máte s nějakým klubem sami jako muzikanti tak dobré zkušenosti, že byste ho do této naší „síně slávy“ chtěli doporučit? Nebo naopak zkušenosti tak špatné, že by se mu každý hudebník měl obloukem vyhnout? I na ty si posvítíme. Pište na redakce@frontman.cz.


Prostor: pódium 6x5m
Ozvučení: PA – třípásmový aktivní systém KV2Audio EX řada s celkovým výkonem 5KW
Delay – Dvoupásmový aktivní systém KV2Audio Kx řada v celkovém výkonu 1KW
Monitoring celkem 10x out: 4 nezávislé odposlechové cesty na každé cestě dvoupásmový monitor Elektro Voice  400W. Lze doplnit 2x Elektro Voice prx 412M 600W nebo připojit až 6x (vlastní) inear
Odposledchy pro DJs 2x Elektro Voice prx 412M 600W
Mixpult: Midas M32, A/H GL2400/24 
Stagebox: Midas DL32, Spliter - 32CH
Režie: Efekty-Lexicon, Eq-DBX, Copresory, Gate-Presonus, DBX
Djs vybavení:
Gramofon – Technics 1210 2x
CD player: Pioneer CDJ800MK2 2x, CDJ100 2x
Mixpult: Pioneer DMJ200, DJM600

Osvětlení:
Front: 8x PAR56 300W
Rear: 4x PAR56 300W, 4x LED sunstrip RGB
3x trass: 8x LED PAR56 RGB, 2x LED STROBO RGB, 4x Moving heat LED Spot, 6x Showtec phantom 50led spot
2x stmívač Showtec 4CH, 2x Vertikální mlha starvile VF-1200 DMX, 1x zelený laser Laserworld Moving heat 

Tagy Klubařina, to je dřina Poldofka
Aktivně se zabývám bookingem (AMPromotions), kde zastupuji např. Beatu Hlavenkovou, teepee a další. Dále se také pohybuji v kulturním PR a správě sociálních sítí umělcům a kulturním organizacím, ve festivalové dramaturgii, produkci a fundraisingu. Kromě organizace komunitního Top...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY