Přejít k hlavnímu obsahu
Wohnout na Laskonky a kremrole tour | Foto: Michal Lev
Wohnout na Laskonky a kremrole tour | Foto: Michal Lev
Ricardo Delfino -

Klubařina, to je dřina #11: STOUN (Frýdek-Místek)

Kluby, sály a další koncertní prostory nejsou jen budovami s pódiem. Jsou to mnohdy regionální svatostánky koncertního umění, které krom cihel a malty pojí vášeň k hudbě klubařských srdcařů. V tomto seriálu vám přibližujeme příběhy vybraných českých hudebních klubů. Těch míst, kde krev, pot a slzy nejsou jen symbolikou, ale praxí. Těch míst, kde si po koncertě rádi dáte panáka se svými fanoušky na baru. Těch míst, kde lidé rádi stojí v předním řadách a nepustí se pódia, ani když jim záda valchuje circle pit. Klubů, na které se muzikantům vyplatí zacílit. 

Místo posledního ozbrojeného odporu během obsazování Československa německými okupanty v roce 1939, i když za to prý mohl nedoručený rozkaz, který velel posádce Czajánkových kasáren vzdát se a spolupracovat. Spojení dvou samostatných měst a obcí provázelo několik let hlasování, zasedání národních výborů a různých variant. Město, které si v jednom z posledních průzkumů veřejného mínění obyvatelstva rozhodlo o svém názvu osmdesátiprocentní většinou se dodnes nazývá Frýdek-Místek. Petr Bezruč sice apeloval na vynechání spojovníku mezi dvěma slovy pro odlišení od podobných tvarů jako Ostrava-Přívoz nebo Praha-Dejvice, spojovník však v názvu zůstal dodnes. V městě hned několika měst sídlí i hudební klub Stoun, o kterém je tento díl Klubařiny.

Jen těžko budete hledat úspěšnou kapelu z české nebo slovenské scény, které by nezdobilo program Stounu. Namátkou Vladimír Mišík, Luboš Pospíšil, Alice, Tichá dohoda, Tři sestry, Dunaj, Chinaski, Laura a její tygři, Psí vojáci, Mňága a žďorp Wohnout nebo -123 min. Ze zahraničních jiskrných jmen si Kamil Rudolf, dramaturg klubu a majitel firmy Love production s.r.o., která klub provozuje, hned vybaví Dog Eat Dog, Billyho Goulda z Faith No More nebo taneční hvězdy Sub Focus nebo Zardonic

Visací Zámek, live ve STOUNu, foto: Martin Lysek

STOUN není anglickým fonetickým překladem kamene, jak by se mohlo zdát. Ale zkratky STOU, což v terminologii civilní obrany znamená Stálý Tlakově Odolný Úkryt. N se přidalo cestou. A tím také je. Pět metrů pod zemí zasazeným úkrytem s koncertním sálem. Klub Stoun je provozován v prostorách krytu civilní obrany v podzemí 11. základní školy na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku. Je jedním z nejstarších v České republice, jenž fungují pod stejným názvem a se stejnou dramaturgií. Roku 1995 se klub poprvé otevřel veřejnosti a od té doby hostí jednu koncertní show za druhou. Výhodou do hlubin země zapuštěného prostoru je, že neruší okolí. Však je to také Stálý Tlakově Odolný Úkryt. 

V prostorách klubu ale nehráli jen věhlasná jména, ale produkce i hledala a nacházela mladé objevy v rámci své soutěže StounTalent v režii Michala Smolána.

„Ve Stounu se o nás vždy moc hezky starali. Jen si tam musím dávat bacha na hlavu. Nebo skákat na levé straně pódia. Vede tam pod stropem trubka a já skáču dost vysoko,” Marka Rybin (Gaia Mesiah)

99 % programu je v přímé režii produkce Stounu už od roku 1997. V klubu vystoupil i zástup lokálních kapel a hudebníků. Klub občas pořádá i jam sessions s místními hudebníky.

Venezuelský DJ Zardonic ve STOUNu, foto: Martin Lysek

„Myslím si, že klub má výborné zázemí pro koncerty kapel, taneční párty i divadla. Za těch 26 let se zvukový a světelný aparát několikrát obnovil a v současné době je vybaven zvukovým systémem NEXO, jenž patří mezi nejlepší značky zvuku na světě. Rovněž každým rokem doplňujeme světelný park, nechybí ani 3W laser. Vzhledem k tomu, že v klubu již tvoří velkou část programu i taneční párty a produkce klubu dělá největší festival v zemi, disponujeme mnoha DJ setupy,” zhodnotil zázemí Kamil Rudolf. Na konci článku se zvukařskou a osvětlovací zbrojnicí můžete seznámit jmenovitě.

„Nejznámější protiatomový kryt ve Slezsku. Ve Stounu to bylo vždycky perfektní. Jen náš bubeník Fenek se tam necítil dobře, neb trpí klaustrofobií. Po opuštění pódia a přesunu na bar ho ovšem ten strach vždy zázračně opustil. Jinak je to klub jako řemen. Kontakt s publikem, vedro a vždy přátelská atmosféra. Už teď se tam těším. Snad si tam ještě někdy, jak se lidově říká, zase brnknem." Jirka Zemánek (Wohnout)

V prostorách klubu, který například na sezení pojme 170 návštěvníků, se ale nekonají jen taneční párty a koncerty. Dramaturgie nabízí lidem i divadelní představení, stand-up comedy, vzdělávací a osvětové programy a besedy o drogách a AIDS nebo cestopisné besedy s videoprojekcí. I vzhledem k tomu, že sídlí pod budovou školy, konají se v sále jak výchovné koncerty pro žáky, tak i kouzelnická a další představení. 

Kamil Rudolf, dramaturg a majitel klubu, majitel Love Production s.r.o. - provozovatele klubu a pořadatele Beats for Love festivalu

„Sezónní návštěvnost klubu je zhruba 30 tisíc osob. Když uvážíme, že ve městě Frýdek-Místek žije 12 752 obyvatel ve věku 14 až 26 let (podle posledního sčítání), navštívil statisticky za rok každý z nich klub Stoun průměrně dvakrát.” Kamil Rudolf (dramaturg klubu a majitel Love Production).

Diskrétnost je vlastnost, která se Kamilovi, který stojí i za obřím festivalem Beats for Love v Dolních Vítkovicích v Ostravě, nedá upřít. Tentokrát mé bažení po zákulisních drbech a pikantériích zůstává neukojeno. Já se ale vůbec nezlobím.

Neb mé ponoukání na závěrečnou radu pro začínající kapely bylo ale vyslyšeno: „Začínající kapely to mají velmi těžké. Je pro ně velký problém se dostat do klubů, jelikož na ně nikdo nepřijde. Doporučuji spojení v městě klubu s lokálně známou kapelou a spojit koncerty s tím, že pak pozvou tuto kapelu zase do svého města,” uzavírá rozhovor Kamil.


Stálý Tlak v klubu zajišťuje arzenál ozvučovacího vybavení:
PA: 2x NEXO Geo S1210, 2x Geo S1230, 2x NEXO RS18 SUB, 1x NEXO yamaha NXMP 4x1 Digital zesilovač, 1x PA Delay RCF TT22A
Monitor: 4x NEXO PS15, 3x RCF TT22A, 2x CAMCO TECTON 38.4 zesilovač
Mix: 1x Behringer X 32, 1x Allen Heath  GL 3800, 1x master IQ ART XL231, 2x Monitor IQ 1-4  DBX 1321, 1x Monitor IQ 5-6 EQ231Q, 2x DBX 166XL kompresor, 1x DBX 166XS kompresor, 1x Behringer MULTIGAE PRO, 1x LEXICON MX400XL procesor
DJ set: Mix: 1x Pioneer DJM-900nexus, 2x Pioneer DJM-250-K, 1x Allen Health xone:92, 1x Numark M101
Player: 4x Pioneer CDJ-2000nexus CD player, 3x Panasonic Technics SL-1200 gramophone player
Světla: 14x ADJ Propar56 RGB PAR LED, 2x ADJ Propar56 White PAR LED, 2x ADJ FREQ 16 Strobo, 4x ADJ VIZI LED SPOT, 6x ADJ INNO COLOR LED Beam, software LPS X-BEAM+ RGB 3000 laser, 1x Hazer LOOK SOLUTIONS UNIQUE 2.1, software NICOLAUDIE Suite 2 control

A nakonec apel na vás: Máte s nějakým klubem sami jako muzikanti tak dobré zkušenosti, že byste ho do této naší „síně slávy“ chtěli doporučit? Nebo naopak zkušenosti tak špatné, že by se mu každý hudebník měl obloukem vyhnout? I na ty si posvítíme. Pište na redakce@frontman.cz.

Tagy Klubařina, to je dřina

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Ricardo Delfino
Působím jako dramaturg, manažer, hudební publicista, booking agent, PR manažer a hudebník.  Jsem zakladatelem, dramaturgem a PR manažerem karlovarského hudebního festivalu Top RoofTop. Vedu dramaturgii také u projektů Otevřený kraj K…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY