Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

King Snake, aneb nová Mesa po Santanovsku

Společnost Mesa Engineering anoncuje horkou novinku v podobě lampového komba s názvem King Snake. Na vývoji aparátu spolupracovala s šéfem Mesy, Randallem Smithem, legenda rockové kytary Carlos Santana.

Nový model Mesa Boogie vychází z původního prototypu komba, které Santana používal na svých koncertech v první polovině sedmdesátých let. Předzesilovací sekce je postavena na originálu Mark I a koncový stupeň s technologií Multi-Watt dává při plném výkonu 100 Wattů. Na rozdíl od klasické "mark jedničky" zde najdeme řadu vylepšení.

Zpracování a tvar celodřevěného šasi ctí vintage design prvních komb z dílny tehdy ještě nepříliš známého Randalla Smithe, boky skříně jsou, stejně jako horní deska, potaženy koženkou imitující hadí kůži (odtud pravděpodobně název King Snake), spodní část je černá. Retro styl aparátu také podtrhuje vkusně zvolená barevná kombinace přední síťky kryjící reproduktor a nápis Boogie s fontem používaným u raných sérií Mesa Boogie.

Na předním panelu nalezneme dvojici vstupů, potenciometry Volume 1 a 2, Master, korekce výšek, středů a basů, přepínač výkonu (Multi-Watt 100/60/10W - class A/B 4x 6L6, class A/B 2x6L6, class A single ended 2x6L6), standby a hlavní vypínač.

Netradičně řešený parametr středů nese označení Mid/Boost a posouvá možnosti zesilovače na další level. Obvod částečně nahrazuje přepínání Gain Boostu v Santanově původní Mark I a navíc přidává na variabilitě nastavení zvuku - přibližně do poloviny dráhy se potenciometr Mid/Boost chová jako klasický ovladač středů, ale za půlkou začíná obvod ovlivňovat také míru gainu, dynamiku, saturaci a tloušťku tónu.

Pro dosažení méně zkresleného zvuku je doporučeno zapojit nástroj do vstupu č.2, který nevyužívá plného kaskádovitého gainu elektronek 12AX7. Pro vyšší zkreslení je určen vstup č. 2, kdy jsou v sérii zapojeny obě předzesilovací sekce (v tomto případě lze poměr gainu upravovat oběma potenciometry Volume 1 a 2.)

Zadní panel je osazen trojicí výstupů pro reproduktor a přídavné boxy (impedance 2x4 ohm nebo 1x8 ohm), vstupem pro přepínaní reverbu a potenciometrem jeho úrovně, sendem a returnem automatické sériové efektové smyčky (zapnutí a vypnutí True Bypass obstarává zasunutí/vysunutí jacků v send/returnu, ošetřena lampou 12AX7). Nechybí výstup Slave s potenciometrem hlasitosti a ovladač presence s dvoupolohovým přepínačem.

První poloha switche nese označení Blackface - v tomto modu je zvuk aparátu posunut směrem k teplejšímu, kulatějšímu zvuku s měkčí kompresí (stejný obvod pro presenci je použit u Santanova originálu Mark I Snakeskin), zatímco v modu Tweed jsou zvýrazněny pásma vyšších středů, což je ideální pro použití moderního, agresivnějšího zkreslení.

Kombo je osazeno novým typem reproduktoru Fillmore KS-100. Jedná se o dvanáctipalec s výkonem 100W, který pro Mesu vyrábí americká Eminence (při vývoji repra bylo navrženo téměř 500 prototypů, než byl Smith spokojen s výsledkem).

Každý kus z limitované edice komb King Snake bude podepsán Carlosem Santanou a Randallem Smithem. Na trhu by se novinka měla objevit začátkem příštího roku.


Základní specifikace:

max. výkon 100W
10/60/100 Multi-Watt™ Power Switch
elektronky: 5x 12AX7, 4x 6L6
ovladače: Volume 1, Volume 2, Master Volume, Treble, Mid/Boost, Bass
Presence (Blackface/Tweed), Reverb, Slave Out, Send Level
sériová, automaticky vypínatelná efektová smyčka
reproduktor Fillmore KS-100, 12 palců, 100W, 8ohm
rozměry: šířka 48cm, výška 45cm, hloubka 26 cm

Tagy mesa boogie king snake

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY