Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna -

King of thrash James Hetfield

Kdo by ho neznal. S mocenským postojem třímá kytaru u pasu, naklání se nad mikrofonem z řady Screensaver, kření se nad vlastními hláškami typu "We know who you are" a vede celou monster značku Metallica dravě kupředu. James Hetfield, jeden z posledních představitelů dělnické třídy, kteří si v mládí dosyta užili americký proletariát na periférii, aby se z nich nakonec stali nasraní milionáři a celebrity hard´n´heavy.

Agresivní přístup všech dostupných subkultur s jejich klíčovými vzory The Mistfits, Venom, Diamond Head, Black Sabbath, Rush či Sex Pistols se lahodně stmelil do projevu nového směru nazvaného thrash metal, stojícího zprvu na okraji hudebního zájmu, aby se v průběhu let stal dokonalým těžkotonážním cool stylem, který budou akceptovat i mainstreamová rádia.

Skoro až s úctou se vyslovuje jméno kapely, která v průběhu tří desetiletí vystřídala zuřivé šílenství prvních tří alb za filosofující texty o osudu, vlastním ďáblovi, plíživé klaustrofobii plné náboženského pokrytectví nebo touze po odplatě. Lomené akordy, dokonale zharmonizované kytary, zákeřné riffy, nečtivá sóla i příjemná bublající rytmika středního tempa se lahodně začleňují do lyrických témat ve štěkavém provedení, která svou nadčasovostí nikdy nezestárnou. Dostat se z garážového undergroundu na výsluní, to už se dnes jen tak nikomu nepovede.

Equipment: Dokonalou symbiózu dvojice Hetfield/Hammet tvoří i výběr instrumentů Na rozdíl od sofistikovaných kytarových sól ESP M-II „Zorlac“ svého spoluhráče Kirka volí lídr kapely raději impozantní tvary ESP Eclipse, tradiční Gibson Les Paul či Jackson King V (Master Of Puppets), které zhmotňují celou koncertní image kapely do absolutna.

Tagy Who is frontman James Hetfield

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY