Přejít k hlavnímu obsahu
S touto kytarou se vůbec nemusíte obávat, že by váš zvuk byl málo metal! |  Foto: Dan Friml
S touto kytarou se vůbec nemusíte obávat, že by váš zvuk byl málo metal! | Foto: Dan Friml
Dan Friml -

KH-V Red Sparkle: kráska nejen pro fanoušky Kirka Hammetta

KH-V je signature slavného kytaristy Kirka Hammetta z neméně slavné kapely Metallica. Kirk už má za sebou ve spolupráci s ESP několik signature modelů, které prosluly excelentní hratelností a mnohdy i charismatickým a velmi zajímavým designem. A jelikož mám Kirka i Metalliku rád, nabídku na zrecenzování jeho nejnovějšího signature modelu jsem jednoduše nemohl odmítnout. Kurýr s objemnou zásilkou už čeká u vrat, takže se společně pojďme na kytaru podívat.

První dojmy

Kytara dorazila v pevném vypolstrovaném kufru, který vám zajistí bezpečnou ochranu nástroje při přepravě i skladování. Ihned po vybalení mne zaujala výrazná metalická temně červená barva – v kombinaci s atraktivním zlatým hardwarem a zlatým plastickým logem LTD působí kytara opravdu luxusním dojmem. Ten umocňuje i bezchybné dílenské zpracování (kytara je vyrobená v Koreji) a příjemný pocit z kvalitně provedeného nástroje ihned, jakmile jej vezmete do rukou. Na první vizuální i fyzický kontakt u mě tedy rozhodně KH-V zabodovala.

KH-V Red Sparkle | Foto: Dan Friml

Materiály a osazení

Na tělo bylo použito dřevo korina, se kterým jsem v případě kytar přišel do styku úplně poprvé, každopádně materiál působí velmi solidně, je příjemně rezonanční a i váha je v porovnání s jinými „véčky“ z mé vlastní kytarové sbírky srovnatelná. Krk je ze tří kusů javoru s profilem extra štíhlého U, a je tedy jasně předurčen pro rychlé metalové shreddery. Ti určitě ocení i příjemný hmatník z ebenu s rádiusem 350 mm, jumbo pražci a menzurou 25.5''. Jak jsem již zmínil, hardware je v luxusně vypadající zlaté povrchové úpravě, kterou mám mimochodem osobně velmi rád. Kobylka je Tonepros Locking TOM s uchycením strun skrz tělo kytary a ladící mechaniky jsou firemní LTD Locking, takže právě díky zamykacímu mechanismu je výměna strun jednoduchá jako facka.

Mechaniky působí velmi bytelně, otáčejí se hezky plynule a umožňují opravdu dokonale přesné ladění. KH-V je osazena sadou Hammettových signature snímačů EMG Bone Breaker, mezi kterými můžete přepínat třípolohovým přepínačem. Kytara se vyrábí ve třech barevných provedeních: red sparkle, black sparkle a metallic gold, takže „tu svoji“ si může vybrat opravdu skoro každý.

Zvuk a hratelnost

Ihned po odehrání prvních akordů je jasné, že jde o velmi pohodlný, rychlý nástroj, který bude vyhovovat právě těm hráčům, pro které je Kirk Hammett vzorem – tedy metalovým kytaristům, kteří kladou důraz na rychlost s co nejmenším vynaloženým úsilím. Tomu jde naproti i tovární seřízení kytary, kdy je nastaven velmi nízký dohmat v kombinaci s prakticky nulovým prohnutím krku. To vede k poměrně výraznému drnčení strun o pražce, což je ale u podobně koncipovaných nástrojů vcelku běžné.

Na můj vkus už je to možná trochu moc a za normálních okolností už bych vytáhnul jeden z přiložených imbusů na seřizování kytary a pomocí truss rodu nastavil mírně větší prohnutí krku směrem od strun. Nic složitého, to zvládne každý. Ale jelikož je nástroj půjčený, raději do něj nezasahuji. Každopádně, jako prakticky u všech kytar v podobné cenové kategorii, doporučuji nový nástroj nechat odborně seřídit buď přímo u prodejce či u vašeho oblíbeného kytaráře, nebo jej seřídit vlastními silami, pokud jste zvyklí si kytary opečovávat sami.

Již tu padlo, že KH-V je osazena sadou EMG Bone Breaker, což jsou snímače designované podle požadavků samotného Hammetta. Na první pohled vypadají jako klasické EMG 81/85, vizuálně se liší pouze zeleným logem EMG. Zvukově se ale liší poměrně zásadně, oproti klasickým 81/85 mají Bone Breaker otevřenější a ne tak silný a saturovaný zvuk. Je vcelku známý fakt, že Kirk Hammett nepoužívá až tolik zkreslený zvuk a podobně konstruované snímače mu umožňují hrát na aparáty s dostatečně vysokým gainem, aniž by výsledný zvuk byl příliš zkreslený a překomprimovaný. I tak jsou ale EMG Bone Breaker pěkně ostrá dvojka a vůbec se nemusíte obávat, že by váš zvuk byl málo metal! Navíc je jejich zvuk krásně čitelný a výborně se prosazuje v mixu i v kapele na pódiu.

KH-V Red Sparkle | Foto: Dan Friml

Kombinace kobylkového a krkového snímače nabízí prostřednictvím třípolohového přepínače tři barvy zvuku, které si výborně rozumí jak s vysokým zkreslením, tak různými stupni crunche a snímače zní až překvapivě dobře i na čistý zvuk. Tady mě KH-V skutečně nadchla! Velmi dobře je vyřešeno i umístění jackového výstupu, který je na vnitřní straně horního křídla, takže třeba ve studiu můžete na kytaru hrát i vsedě, aniž by vám překážel trčící kabel. A pro pohodlné hraní i v nejvyšších polohách má „véčko“ šikovný, velmi ergonomický výřez. I tady dávám palec nahoru.

Závěr

KH-V je velmi solidní střední třída, která má schopnost zaujmout i fajnšmekry obyčejně lovící v jiných cenových hladinách. A nemusí jít nutně ani o fanoušky Kirka Hammetta, potažmo skupiny Metallica. Tahle kráska určitě zaujme i každého, kdo hledá kvalitní a stylově vypadající nástroj pro profesionální, dennodenní použití, ale díky relativní cenové dostupnosti si jí může dovolit i začátečník, nebo hráč, který vystupuje spíše příležitostně. Tohle se ESP, myslím, fakt povedlo a i já sám jsem se do téhle krásky zakoukal natolik, že přemýšlím, že bych o ní obohatil svoji sbírku kytar.

Tagy LTD Kirk Hammett KH-V Kirk Hammett ESP recenze kytar

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dan Friml
Producent, zvukový inženýr, hudebník a leader skupiny Mean Messiah. Vlastník nahrávacího studia The Barn.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY