Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Keeley Moon Op Amp Fuzz: Gilmourův sound v high-gainovém formátu

Moon Op Amp Fuzz je supermasivní ničitel, který roztáčí galaxie gainu. Přílivová vlna basů vám poskytne tóny těžké jako samotná gravitace. Nakrmte MOAF svými oblíbenými drive pedály a odemkněte světy komplexního soundu. Je to náš vůbec nejbombastičtější fuzz.“ Těmito květnatými slovy uvedla firma Keeley Electronics na trh high-gainový zkreslovač, částečně inspirovaný sytým tónem Davida Gilmoura z Pink Floyd. Výrobce tentokrát na daném modelu spolupracoval s americkým obchodem Guitar Store Seattle.

Masivního zvuku fuzzu je dosaženo pomocí čtyřnásobného operačního zesilovače, obvod má kořeny v oblíbeném firemním pedálu Dark Side, ale oproti němu disponuje Moon rozšířenými a výraznějšími spodními frekvencemi, takže tón má větší objem, vyšší podíl harmonických složek a kromě dlouhého sustainu nabízí i se slabšími jednocívkovými snímači agresivní nosnou zpětnou vazbu.

Krabička je osazena ovladačem Volume s velkou hlasitostní rezervou, takže pedál je dostatečně připraven pro nakopnutí vstupu lampového aparátu, i při extrémnějším nastavení potenciometru Fuzz je tón stále konkrétní bez přehnané tendence se slévat, a korekční parametr označený jako Filter se může pochlubit pečlivě kalibrovaným rozsahem, podpořeným malým páčkovým přepínačem s trojicí voicingových modů (Scooped, Full, Flat) ovlivňujících střední pásma.

Přísun energie obstarává 9V baterie nebo standardní adapter a footswitch je zapojen v režimu true bypass, takže efekt ve vypnutém stavu nijak neovlivňuje kvalitu a charakter průchozího signálu. Moon Op Amp Fuzz z produkce Keeley  Electronics je dostupný prostřednictvím webu Reverb.com za cenu cca 175 eur.

"Nový Moon Fuzz by se dal považovat za silně modifikovaný Rotten Apple nebo Dark Side, ale obvod se změnil natolik, že je to opravdu jiná konstrukce. Jiným způsobem jsme poskládali stupně gainu a přidali basovou složku v jiné části obvodu, čímž jsme dosáhli mnohem většího gainu, aniž by spodní pásma zničila projekci. Přepracován byl také tónový ovladač, aby se zúžil jeho rozsah. Výsledkem je transparentnější zvuk s velkou porcí zkreslení,“ přibližuje vlastnosti pedálu konstruktér Robert Keeley.

Tagy Keeley Keeley Moon Op Amp Fuzz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY