Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Karty IKM iRig Pro Quattro I/O a iRig Pro Quattro I/O Deluxe

Mobilní zvukové karty z produkce IK Multimedia se rozrostly o profesionální modely iRig Pro Quattro I/O a iRig Pro Quattro I/O Deluxe. Tato audio / MIDI rozhraní se 4 vstupy, 2 výstupy a integrovanou mixážní jednotkou disponují vším, co potřebujete pro bezproblémové nahrávání v terénu, tvorbu obsahu, streamování, podcasting a další aplikace. Obě verze sdílejí identickou koncepci, varianta Deluxe přidává širší doplňkovou výbavu.

Záznam probíhá v kvalitě 24-bit/96 kHz, dvojici mic/inst XLR/TRS vstupů, stejný počet mikrofonních XLR/TRS kanálů (+ stereo TRS minijack) s fantomovým napájením a dva linkové RCA vstupy doplňuje dvojice XLR výstupů kombinovaná se stereofonním minijackovým konektorem. Stejný formát mají také zdířky sluchátek a MIDI In/Out. Na spodní straně šasi je umístěn konektor Host, vstup pro 9V adapter a micro USB port využitelný i pro napájení.

Hlavní panel nabízí kromě displeje a šesti nízkoprofilových potenciometrů (kanály 1 – 4, sluchátka, Line Out) pět posuvných přepínačů pro volbu modů Mono, Stereo, Multichannel, aktivaci direct monitoringu, funkcí Loopback / Loopback+ a limiteru. V případě potřeby je po aktivaci pátého spínače připraven i vestavěný MEMS mikrofon s všesměrovou charakteristikou a optimalizační DSP kontrolou.

Dva stejně řešené switche na pravém boku ovládají fantomové napájení pro větve 1+2 a 3+4. Poměrně důležitý prvek a praktickou funkci u režimů Mono a Stereo představuje tzv. bezpečnostní mod, kdy se signál ze vstupů 1/2 zrcadlí s kanály 3/4, jejichž citlivost je snížena o -12 dB, čímž je kompenzováno nechtěné přebuzení nebo skoky v hlasitostních úrovních.

Flexibilitu navyšuje možnost použití čtyř tužkových AA baterií, u nichž výrobce udává následující hodnoty výdrže: nahrávání – cca 1.5 h. alkalický nebo 3 h. NiMH článek; přehrávání – cca 2.5 h. alkalický nebo 4 h. NiMH článek. Je chválihodné, že čas u nahrávacího režimu měřili u IKM při plném nasazení, to znamená využití všech vstupů se zapnutým fantomem, vstupní gainy na maximum a připojená sluchátka.

Obě karty jsou  dodávány společně s kabely Lightning, Lightning / mini-DIN, USB-C, USB-A, USB-A / mini-DIN, 2.5mm minijack / MIDI jack, kamerovým úchytem UNC a čtyřmi AA bateriemi. Rozhraní je kompatibilní se systémy macOS 10.6, Windows XP, Android 5, iOS 6 a jejich novějšími ekvivalenty.

V setu Deluxe najde uživatel navíc také dvojici kondenzátorových kardioidních XY XLR mikrofonů, windscreen, napěťový 9V zdroj a transportní pouzdro. Oficiální evropská cena kompaktní zvukové karty IK Multimedia iRig Pro Quattro I/O o rozměrech 166 x 92 x 43 mm a hmotností 325 g byla nastavena na cca 420 eur, luxusněji vybavený paket iRig Pro Quattro I/O Deluxe vyjde přibližně na 540 eur.

Samozřejmostí jsou licence pro software (Mac/PC), zahrnující kytarový a basový AmpliTube 5 SE a T-RackS 5 SE s desítkou procesorů. Na výběr jsou i dva další tituly SE/CE, obsahující SampleTank, Miroslav Philharmonik, MODO BASS, MODO DRUM nebo Syntronik 2. Majitelé iPhonu či iPadu mohou použít iRig Recorder 3 a MixBox.

Tagy IKM IKM iRig Pro Quattro I/O IKM iRig Pro Quattro I/O Deluxe

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY