Přejít k hlavnímu obsahu
Split EP Just Wär a Mau Maus bude působit jako balzám pro vaši punkovou duši. | Foto: archiv Just Wär
Split EP Just Wär a Mau Maus bude působit jako balzám pro vaši punkovou duši. | Foto: archiv Just Wär
Petr Adamík -

Just Wär a Mau Maus vytvořili účinnou punkovou kombinaci

Just Wär jsou aktuálně jednou z nejaktivnějších tuzemských kapel na HC/punkové scéně, a to nejen co se týče koncertování, ale rovněž i studiové práce. Světlo světa konečně spatřilo dlouho očekávané splitko s britskými matadory Mau Maus.

Společný sedmipalec byl v plánu již před třemi lety, jenže v mezičase Mau Maus stihli vydat vlastní album, na které zařadili i písně z připravovaného split EP. To se příliš nezamlouvalo zahraničním labelům, které měly celou záležitost vydat, a tak se projekt zasekl. V lednu 2023 se ale punkeři ze Sheffieldu dostali do studia, aby pořídili nový materiál, Just Wär vytáhli skladby, které měli připraveny už od října 2020 a vydání se nakonec ujali Voltage Records.

Strana A patří Mau Maus. Sirény odstartují jejich divokou We Are The Dead. Kovový zvuk basy a bicích funguje s ostrými kytarami a přebuzeným zpěvem Dannyho Clarka jako motorová pila. I následující skladby Dogma a Moral Compass jedou na vlně autentického punku '82 a jsou správně neučesané. Je zajímavé, že i po tolika letech si Mau Maus vcelku udrželi svůj sound a jen ho ještě přiostřili. Jako by našli své nástroje z roku 1985, ani je nepřeladili a rovnou šli na věc.

Just Wär na druhou stranu nabízí modernější zvuk a drhnou svůj motörcharged punk. Rytmika šlape jako hodinky, kytara sem tam propašuje osvěžující metalové prvky a Splinterovi za mikrofonem občas helfne Bilos z ostravských Malignant Tumour, který si vzal na sebe rovněž celou produkci. Zatímco I'm The Crowd je klasická vypalovačka z produkce Just Wär, Worse Than A Lie je přeci jen muzikálnější a vypracovanější kousek, ať už jde o jeho úvod s perfektně proplétající se basou nebo o neotřelé kytarové momenty včetně vynikajícího sóla. A jak už se posluchači mohli přesvědčit, skladba funguje dobře i na živých vystoupeních. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Tento krátký sedmipalec je velmi zábavnou jednohubkou. Mau Maus zde oživují ducha osmdesátkového punku z britských ostrovů, Just Wär přidávají metalové ostří a dohromady vytváří skvěle fungující kombo. Jste už unaveni ze všech těch přeprodukovaných a vypiplaných nahrávek označovaných přídomkem punk a chybí vám něco upřímného a skutečného? Split EP Just Wär a Mau Maus bude působit jako balzám pro vaši punkovou duši. 

Just Wär/Mau Maus

Mau Maus/Just Wär – split EP

Voltage Records, 00:10:30

HC/punk

75 %

Tagy Just War Mau Maus Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY