Přejít k hlavnímu obsahu
Lenka Dusilová hrála on-line ze zavřeného pražského klubu U Staré paní | Zdroj: Applause Booking
Lenka Dusilová hrála on-line ze zavřeného pražského klubu U Staré paní | Zdroj: Applause Booking
redakce - St, 18.03.2020 - 14:45

Jste připravení na hraní on-line? Možnosti tu jsou!

Šanci na živou prezentaci vaší hudby máte i přes zrušené koncerty. Možnosti tu jsou, o čemž mj. informuje Institut umění – Divadelní ústav, který přináší rovněž návrhy prvních strukturálních opatření týkajících se nezávislého umění, tipy na platformy, kde lze sdílet nabídky a poptávky práce, přehledy online přenosů představení a koncertů, virtuálních prohlídek galerií a dalších kreativních postupů dokazujících sílu a nápaditost kulturní obce i v těžkých časech.

Internetová televize MALL.TV se spojila s dárcovskou platformou Donio a na mall.tv lze nyní pod hlavičkou #kulturažije realizovat živé přenosy z koncertů, uměleckých vystoupení i přednášek. Projektu se účastní kapely The Atavists, Hentai Corporation, PSH, Zrní nebo WWW. Portál GoOut uveřejnil seznam institucí a pořadatelů, kteří se rozhodli zpřístupnit vybrané akce online. Souhrnný přehled online přenosů se soustředí také ve skupině Sám doma – kultura za časů koronaviru a Zábava v době koroNOVÉ či na stránce Kultura Online, inspirativní je také skupina Umění přežívá – kultura vs. koronavirus.

 

Extrémní přednášky pro extrémní dobu připravuje Fakulta umění a designu UJEP. Pod platformou Nechoď ven ze zavřeného pražského klubu U Staré paní dále streamovala svůj koncert např. Lenka Dusilová, Dan Bárta úspěšně streamoval své vystoupení přímo na sociálních sítích Českého rozhlasu. Je to jen malá záplata za zrušené turné? Bezesporu, pořád ale lepší než nic.

Zjistit, jak si kultura aktuálně stojí, můžete prostřednictvím závěru výzkumu Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU) a doporučujeme sledovat také jejich mimořádný zpravodaj Kultura v karanténě. Speciálně hudbou se pak v rámci IDU zabývá SoundCzech, s případnými těžkostmi se můžeme obrátit přímo na mail info@soundczech.cz. A zde si můžete přečíst o opatřeních, které v souvislosti s COVID-19 SoundCzech zveřejnil.

Přišli jste o zdroj příjmů a jste v tíživé situaci? Pak by vás mohla zajímat platforma INTERMESOS zajišťující volné pracovníky a prostředky zábavního průmyslu pro vytížení kapacit v ostatních trendujících sektorech. Několik subjektů z prostředí organizace hudebních eventů vytvořilo on-line systém pro evidenci všech, kteří si prázdniny dovolit nemohou a potřebují vzniklý prostor vyplnit prací. Databáze registruje všemožné dovednosti a možnosti, jakými registrovaný disponuje: typy řidičského oprávnění, oprávnění manipulace s různými stroji, typ vozidla k dispozici, vybavenost cizími jazyky a další zkušenosti k užitku.

Prosadit se i v dnešních časech můžete také v zahraničí. Jen Česká centra v průběhu roku pořádají téměř 2000 akcí propagujících Českou republiku a její kulturu ve světě. Všech pětadvacet poboček působících v metropolích po celém světě muselo zrušit kulturní aktivity. Česká centra proto hledají nové cesty, jak i v této situaci šířit českou kulturu, přijemné zážitky a pozitivní náladu. Zaměřila se na zprostředkování kulturních zážitků a projektů do světa prostřednictvím on-line sítí.

První vlaštovkou po této ose bylo např. on-line vystoupení Cirk La Putyka s představením „Memories of Fools“, které bylo sdíleno do 16 světových metropolí. „Velmi nás těší, že čeští umělci takto aktivně a kreativně přistoupili k celé situaci a rozhodně budeme jejich nápady a výstupy v zahraničí on-line cestou prezentovat do té doby, než se budeme moci opět vrátit k běžné činnosti. Lze dokonce očekávat, že se nám virtuální forma natolik osvědčí, že se stane nedílnou součástí naší činnosti i v budoucnu,“ uvedl generální ředitel Českých center Ondřej Černý. Máte-li on-line projekt, vhodný k prezentaci v zahraničí, napište na komunikace@czech.cz. Informace o aktuálních termínech a rušení programů v zahraničí sledujte na stránkách jednotlivých českých center zde.

Víte ještě o nějaké další možnosti, jak a kudy živou hudbu aktuálně dostat k lidem? Podělte se o to s ostatními.

Tagy streaming koronavirus
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY