Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

JHS Overdrive Preamp: klon první edice modelu „250“ od DOD

Josh Scott, majitel a šéfkonstruktér značky JHS Pedals, uvedl na trh zkreslovač s názvem Overdrive Preamp, který je inspirován raritní první edicí modelu DOD Overdrive Preamp 250, jež v té době nesla ještě označení bez číslovek. Kromě tradičních ovladačů Gain a Level je klon osazen také posuvným přepínačem, který není součástí originálních pedálů, a umožňuje volbu mezi dvěma rozdílnými zapojeními vintage obvodů, vycházejících ze dvou původních exemplářů z rané série DOD.

Oproti předlohám byl u JHS modifikován výstupní okruh, poskytující vyšší úroveň hlasitosti, širší záběr má také potenciometr gainu a efekt také produkuje lehce masivnější tón díky výraznější projekci v oblasti nižších středů a basů. Krabička je napájena standardním adapterem o napětí 9 až 18 V, kdy vyšší hodnota napětí = pevnější a masivnější projekce.

„V roce 2019 jsem narazil na pedál, který neexistoval,“ objasňuje Josh Scott vznik nového drivu. „Byl to DOD Overdrive / Preamp, který předcházel pedálům „Gray Box“ 250, o kterých se všichni – včetně mě – domnívali, že jsou první verzí, která kdy byla vyrobena. Elektronika byla uzavřena ve velkém šedém kovovém krytu, který připomínal spíš efekty Electro-Harmonix než DOD, a nápadně na něm chybělo číslo modelu 250.“

„Písmo a logo DOD se lišily, ale pedál měl stále stejný šarm a svéráznou atmosféru vintage DOD ze sedmdesátých let. Na nálepce na spodní straně šasi stálo „DOD Electronics Company" a byla na ní uvedena adresa bydliště zakladatele Davida Oreste Di Francesca a také číslo 75. Podle pozdějšího rozhovoru se samotným Davidem jsem narazil na v pořadí 75. pedál DOD, který byl kdy vyroben, a jeden z prvních deseti prodaných DOD Overdrive/Preampů (250). Pro člověka zabývajícího se historií efektových pedálů to byl ekvivalent objevení svitků od Mrtvého moře.“

„Vnitřní části se vyznačovaly volně uloženou ručně leptanou deskou plošných spojů a stejným obvodem DOD 250, ale s několika změnami. Součástky pocházely již z roku 1972 a podle Davida byly získány ze starých rádií a elektroniky, které rozebral, když začal stavět své první efekty. Při analýze letitého modelu #75 „Big Box“ se mi podařilo získat druhý vintage exemplář, který používal zcela jiné uspořádání clippingu. Zdálo se mi fér nabídnout zájemcům o můj klon také nově instalovaný přepínač, aby si mohli sami prozkoumat obě varianty,“ řekl k overdrivu JHS Josh Scott.

Oficiální cena zkreslovače JHS Overdrive Preamp s rozměry cca 120 x 94 x 42 mm a proudovým odběrem 5 mA byla v případě americké části trhu nastavena těsně pod hranicí 180 dolarů.

Tagy JHS Pedals JHS Overdrive Preamp DOD

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY