Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 17.06.2014 - 11:08

Jay Turser JT-50: slušné esgéčko do pěti tisíc

U nás zatím nepříliš známá značka Jay Turser se specializuje na výrobu strunných nástrojů - v jejím současném portfoliu najdeme kromě elektrických a akustických kytar a baskytar také mandolíny, banja a resophonické kytary. Firma, patřící pod koncern US Music Corporation, sídlí sice v americkém Buffalo Grove, ale většina nástrojů je vyráběna v Asii. To je také jeden z hlavních faktorů ovlivňující pořizovací náklady nástroje. V minulých letech získaly kytary a basy z produkce JT několik ocenění, včetně dvou cen magazínu Guitar Player (modely JT-200 a JT-LT-RW).

Já jsem měl možnost se blíže seznámit s kytarou nesoucí označení JT-50-TR. Nástroj svým tvarem vychází z osvědčené klasiky Gibson SG a na začátek mohu říct, že konkrétní kus mě příjemně překvapil výběrem materiálu a kvalitou zpracování, která v dané cenové kategorii není vždy samozřejmostí.

K výrobě korpusu byl použit poctivý mahagonový masiv, javorový krk se standardním profilem je s tělem spojen lepením, palisandrový hmatník s kulatými orientačními značkami je osazen 22 jumbo pražci. Menzura činí, jak se na klon "esgéčka" sluší a patří, 24.75 palce. Hlava nástroje nese logo značky, kryt pro šroub výztuhy krku a vkusně navrženou ozdobnou intarzii.

Mechaniku tvoří klasická "gibson" kobylka tune-o-matic, struník stop tailpiece a celokovové ladicí strojky s designem evokujícím mechaniky na některých modelech Gibson Custom. Veškeré kovové součásti jsou provedeny v chromu, stejně jako kryty dvojice humbuckerů. Snímače se ovládají třípolohovým přepínačem a každý z nich disponuje potenciometry hlasitosti a tónové clony.

Kytaru jsem měl na test půjčenou od kamaráda, takže byla už seřízená, včetně nastavení výšky snímačů, dohmatu, průhybu krku a oktáv. Na kytaře byly nataženy struny D'Addario 0.10. Tím pádem nemohu posoudit, do jaké míry přišel Turser seřízený přímo z továrny.

Na čistém kanálu lampového komba Peavey Classic 50 excelovala JT-50-TR především v oblasti kulatějších zvuků, pokrývající žánry od jazzu přes blues, rock a pop. Variabilita čistých zvuků byla širší, než bych od modelu, postaveném na typu SG čekal.


Zvuk byl velmi otevřený a měl dostatek vyšších středů - v tomto případě zde asi hraje roli javorový krk (většina originálů SG má krk mahagonový), který poskytuje nástroji větší pregnantnost ve vyšších frekvencích. Nejvíce se mi na clean kanálu líbil krkový humbucker, který produkoval sametově kulatý sound s dostatečnou čistotou v basech.

Vzhledem ke koncepci kytary a dvojici humbuckerů ale nečekejte, že z "esgéčka" dostanete cinkavost Fendera - ten je vyráběn z jiného materiálu, má odlišnou stavbu, delší menzuru a především singl snímače. I přesto mi ale JT-50-TR přišla pro čistý zvuk mnohem tvárnější, než jiné (mnohdy dražší) kopie předlohy.

Po přepnutí na zkreslený kanál s minimálním nastavení gainu se ukázala další deviza nástroje a tou jsou přirozené "dřevěné" středy, jenž jsou pro "esgéčka" jedním z hlavních rozpoznávacích znaků. Zvuk byl kompaktní, barevný a měl dostatečnou dynamiku. Pro bluesově orientované hráče musím dodat, že Jay Turser zněl velmi kultivovaně i na čistém kanálu tranzistorového Galliena Kruegera s předřazeným, modifikovaným Bossem Blues Driver BD2.

High gain zvládá Turser také s přehledem, zpočátku jsem měl trochu obavy, jak se budou chovat snímače při nárůstu gainu, ale žádné brumění ani pískání se nekonalo. Jednotlivé noty mají dobrý sustain, udržují si svůj charakter a nemají tendenci se při harmonickém hraní příliš slévat. Beglajty nejsou přebasované, díky zbytnělým středům nechybí zkreslenému zvuku ta správná průraznost a tloušťka.

Myslím, že za cenu 4190 Kč dostanete nástroj, který bude rovnocenným soupeřem pro mnohem dražší kytary. Pokud se vám líbí tvar a zvuk "esgéčka" a hledáte kytaru do pěti tisíc, tak rozhodně doporučuji zahrnout Jay Turser JT-50-TR do výběru. Jako hlavní (a samozřejmě i nejdůležitější) pozitiva se mi jeví především zvuk, zpracování a materiál (mahagonový korpus, tedy žádná překližka). V případě Jay Turser JT-50 platí - hodně muziky za málo peněz.

Tagy Jay Turser Jay Turser JT-50

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY