Přejít k hlavnímu obsahu
JTK -

Jak za 10 minut napsat (s)hitovej text, kterej bude mít úspěch

Napsat dobrej text v češtině je makačka. Napsat ale nějakej text je totální brnkačka. Stačí znát postup.

Napřed vymyslíme první větu. To je asi ta nejsložitější část celý akce. Když to zmáknem, zbytek se v podstatě napíše sám. Musí bejt hodně patetická, mít takovej mlhavě tragickej nádech. Ideální je použít nějaký cizí, ale notoricky známý slovo, který zároveň bude mít děsnou interpretační hloubku. Hlavně se s tim ale zase moc nesrat. Zároveň nezaručuju, že se to někde už neobjevilo:

Jsem Ikaros se zlomeným křídlem

On ho teda zlomený neměl, ale to je posluchačům rádia Impuls dost jedno. Teď přichází důležitá kreativní práce. Na slovo křídlem se musí něco rýmovat. Jak jsem poznal, že je to zrovna tohle slovo? Poznáte to snadno – je na konci řádku. Hipstři a pražská kavárna tomu říkají verš, ale to není důležitý. Na web www.rymy.cz zkopíruju slovo křídlem do vyhledávacího políčka a stisknu vyhledat. Pokud se s tim nechci moc srát, vezmu hned to první, co vypadne – což je teď slovo pravidlem. Jedeme dál:

Jsem Ikaros se zlomeným křídlem,
touha mě pálí, proč jen to je pravidlem.

Spojování abstraktních slov a sloves jako taje, pálí, vzlíná, stéká, je základ k vytvoření krásně líbivé sračky. Přichází důležitá část. Nemůžu totiž do nekonečna rýmovat na slovo křídlem. Vezmu si teda random slovo z druhýho řádku a najdu 2 další slova, který použiju do následujících rýmů. Třeba to slovo pálí. Hned první slovo je super: stálí a pak mě baví třetí: dálí. Dálí nechci, protože píšu nábožensky korektní text a zní to trochu jako Gándhí nebo tak něco. Co do toho trochu zasáhnout, smazat čárku nad í a nechat dáli? Bingo:

Jsem Ikaros se zlomeným křídlem,
touha mě pálí, proč jen to je pravidlem.
Když jsme spolu stáli, byli jsme si stálí,
Teď tě vidím v mlze někde v dáli.

Tady už se toho děje víc, bacha. Vytvořit dvě slova jen smazáním interpunkce (stáli-stálí), to už je majstrštyk. Je proto potřeba dát je co nejblíž k sobě, aby si toho všichni všimli a měli vás za básníka. Pak si všimněte toho byli jsme si stálí. Je to uplná blbost, ale už teď je jasný, že to bude dobře fungovat na ženský 35 až 45, který prožívaj krizi v manželství. Což naštěstí pro nás prožívaj skoro všichni. Náš singl jim pomůže ten vztah aspoň rozseknout, až ho uslyšej z rádia u svý kadeřnice.

Důležitá věc. Přichází refrén, kterej musí mít sílu, potenciál k zapamatování a popěvek voo-oo-ou. Neptejte se proč, prostě ho tam dejte. Zopakoval bych tam toho Ikarose (Ikara, psst) a něco k němu přihodil:

Voo-oo-oou
Jako Ikaros padám
Voo-oo-oou
Podléhám tvým ranám

Stačí to zopakovat třikrát a ve čtvrtym kolečku to obměnit a hodit tam třeba:

Voo-oo-oou
Padám za rozbřesku
Voo-oo-oou
Jsi fronta v Tescu.

Ten konec je totální nonsens, ale jak se říká „dobří kopírují, výborní kradou“. Jo a kdybyste si mysleli, že jsem ukradl to s rozbřeskem… Ne, ukradený je to s tim Tescem. Nekecám. Odsud:A je to, dopište druhou sloku, poslední refrén dejte dvakrát, čus.

Btw moc nevim, jestli jsem dobrej rádce na psaní textů. Sám jsem postavil celej refrén na slovech Zapal oheňprobuď plamen.

Tagy humor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JTK
JTK
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram:…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY