Přejít k hlavnímu obsahu
Vendula Černohorská - Čt, 25.07.2019 - 08:00

Jak na výrobu vinylu krok za krokem

Kde se vinyl vyrábí? V lisovně. Jak dlouho se vinyl vyrábí? Zpravidla měsíc až dva, ale pozor, záleží na měsíci, v kterém zakázku zadáváte. My jsme vinyly zadali do výroby 27. března a doručení kompletních vinylů proběhlo 12. dubna 2019. Kolik to stojí? 260 ks cca 42 000 Kč. Kolik minut se vejde na vinyl? Na 12‘‘ vinyl na jednu stranu cca 20 minut.

Už máte vymyšlený název alba, pořadí skladeb, hotovou korekturu textů k písním, master skladeb a našetřené peníze? Čtěte dál.

VINYL = VIZUÁLNÍ STRÁNKA + TEXTOVÝ OBSAH + ZVUKOVÝ OBSAH


1. VIZUÁLNÍ STRÁNKA

Vyberte si ve vinyl shopu, jaký vinyl se vám líbí, všímejte si grafiky a uspořádání textů, jak vypadá vnější obal, vnitřní sáček a jak vypadá deska a label, který je na ní nalepený – jestli má obal hřbet, jaký má obal povrch (kombinaci povrchů), jestli má zlatou/stříbrnou ražbu, z jakého materiálu je vnitřní sáček, jestli je potištěný.

Najděte si grafika a sdělte mu svou představu.

Vyberte si správnou šablonu z webu lisovny, která bude sloužit grafikovi jako podklad pro tvorbu grafiky. Ve většině případů použijete: šablonu pro vnější obal, šablonu pro vnitřní sáček, šablonu pro labely (nálepky na vinylové desce).

Udělejte si nátisk hotové grafiky v jakékoliv tiskárně a obal vinylu si doma složte, ať vidíte, jestli je to ono.

Hotovou grafiku posíláte do lisovny (kde se tiskne obal) na korekturu, a určitě vám ji tiskař vrátí s připomínkami. Když grafice nerozumíte, občas nevíte co vlastně chtějí z lisovny změnit, když to ví grafik, který pracuje na obalu vaší desky, máte vyhráno.

Vztah „grafik-tiskař“ je něco jako „architekt-statik“. Když se grafika dostane co nejdříve do rukou tiskařů z lisovny (aby se k ní vyjádřili), váš grafik bude mít čas na to chyby postupně odstraňovat bez stresu.

Po schválení grafiky lisovnou doporučuji nechat si udělat ještě nátisky obalu v lisovně na jejich certifikované tiskárně, která nejvíc přiblíží realitu obalu a to jak barevně tak i povrchově. Povrch vnějšího obalu vinylu může být lesklý, matný, může mít laserové gravírování – určitá místa jakoby leskle vystupují z vinylu.

Když grafik rovnou pracuje i s představou povrchu, může z toho vzniknout i na omak zajímavý artwork.


2. TEXTOVÝ OBSAH

U textů skladeb doporučuji poslechnout nahrané skladby a u toho si číst znovu vaše texty. Na desku dál přijdou jména členů kapely, nástrojové obsazení, název studia, poděkování, loga… Formulace věty o právech má asi takovouto podobu „Všechna práva výrobce a nositelů autorských práv k dílu jsou vyhrazena. Bez jejich souhlasu je rozmnožování, půjčování, pronájem, veřejné provozování, rozhlasové, televizní či online šíření tohoto nosiče zakázáno.“

A co čárový kód? Může být a nemusí, protože prodejci vinylů (obchody) používají čárové kódy většinou vlastní. Čárový kód vytvoří grafik a třináctimístné číslo si vymyslíte, pokud to chcete mít 100 % správně, tak navštivte https://www.gs1cz.org/ a zjistíte, že se za to platí.

3. ZVUKOVÝ OBSAH

Do lisovny se posílají dva soubory „strana 1 vinylu“ a „strana 2 vinylu“ a k tomu track list se stopáží skladeb. V těchto zvukových souborech už jsou z masteru zakódované informace jako třeba ISRC kód každé skladby.

Jako výrobci se registrujte na Intergramu, s tím souvisí i ISRC kódy, které také získáte od Intergramu. Pokud autor hudby na vašem albu a nebo autor textu na vašem albu není členem kapely a je zastupovaný Osou, „musíte“ uzavřít s Osou licenční smlouvu a zaplatit 8 % z Prodejní ceny všech vinylů Ose.

Prodej na koncertech „na černo“? Přečtěte si článek Na šňůry s EET.


ZÁVĚR: JAK JSME DOPADLI?

2. dubna 2019, v datum křtu našeho vinylu Ghosts, už byly vinyly vylisované, ale obaly ještě nebyly vytištěné. Z lisovny jsme vyzvedli 20 ks vinylů bez obalu (jen ve vnitřním obyčejném sáčku), udělali jsme limitovanou edici a vnitřní sáčky jsme na křtu podepisovali.

Kompletní vinyly v obalu pak dorazily přesně o 10 dní později.

Tagy komunita Hard to Frame vinyl
V Hard to Frame hraju na saxofon a klávesy. Působila jsem v několika kapelách, v patnácti letech jsem založila s dvěma kamarády punkovou kapelu Bez Názvu po vzoru Nirvany, kde jsem hrála na elektrickou kytaru a zpívala, dále jsem hrála na basu v kapele Mrtvý kvítí, na saxofon...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY