Přejít k hlavnímu obsahu
„Cédéčka už dnes stejně nikdo neposlouchá.“ | Zdroj: JAF 34
„Cédéčka už dnes stejně nikdo neposlouchá.“ | Zdroj: JAF 34
Jan Hamerský - Út, 18.05.2021 - 08:00

JAF 34 vydal krabičku bez cédéčka, osobní je pro něj pouze téma smrti

Princovi vyšla deska jen v novinách, Wu-Tangové ho povýšili na unikátní výstavní předmět, ale asi nikdo nezašel tak daleko jako audiovizuální umělec JAF 34. Vytasil se s jedním velkým nic, aby upozornil, co se trh chystá z hudby v dohledné době udělat.

Nick JAF 34 možná nese nějaký význam, ale pořád jednodušší, než ho rozluštit, je si ho vymyslet. Místo obličeje má masku z reflexního skla a jeho aktuální počin, album Empty, mě odboural jako v patnácti gag ze Dvou nosáčů, co tankují super, rozpůlená žemle vydávaná za burger Vegetarián. Koupil pět set obalů na cédéčka, očísloval je a rozeslal s QR kódem a vzkazem, že „cédéčka už dnes stejně nikdo neposlouchá.“

Už tím novodobý futurista umocnil posluchačský zážitek. Dostat tohle do ruky, vážně něco zažijete, obzvlášť pokud jste odkázaní na páteční „happy days“ Bandcampu a nebo paušály Spotify. JAF 34 předjímá, že už v tak dost nafouknuté bublině, které ze zvyku říkáme hudební průmysl, by se s deskami mohlo obchodovat jako s kryptoměnou. Cenu budou mít jen certifikovaná data, a to jen takovou, jakou jim přisoudí trh. Lákavý zdroj příjmů? Spíš nová hračka pro znuděnou smetánku jako DJ Deadmou5e, Kings of Leon, Grimes, ale také Behemoth, a hůl na nemajetné núby.

Bez odkazu, tentokrát na youtube, nedoceníte ani přítomnost (v jistých kruzích) vážených hostů. Booklet chybí a ani na přebalu se nedočtete, že bicí natloukl Jirka Bendl z Manon Meurt a kde přesně zpívá Viktorie Marksová (DIV | DED). Takto z desky odnesete podobný zážitek jako z prefabrikovaného youtubového setu pro soustředěnější studium a práci. JAF 34 se nenechává lehce poznat ani jako autor. Schválně bloumá v mlze bytostně éterických žánrů jako ambient, shoegaze a post-rock.

Osobní je pro něj pouze téma smrti. Právě úmrtí v rodině ho přimělo vypodobňovat podoby prázdnoty. Asi nejvíc ji ztotožňuje s konzumem nebo lidi, kteří už nejsou mezi námi. Přesto bych nepodceňoval ani na fyzické nosiče varovně zdviženého fakáče. Tím se strefil do míst, kde teď většina z nás je.

Co na albu oceníte jako muzikanti?

Nic.

JAF 34 – Empty

JAF 34 – Empty

Vlastním nákladem, 36:38

__ %

Tagy Recenze alb JAF 34
Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY