Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 11.08.2016 - 00:01

Jacksony Scott Ian King V KVT a KVXT Ivory

Scott Ian, kytarista legendárních Anthrax, jež se společně s kapelami Metallica, Slayer a Megadeth řadí do tzv. velké trashmetalové čtyřky, je dlouholetým továrním hráčem firmy Jackson. Renomovaný americký výrobce, který v osmdesátých letech stál u zrodu konceptu "Superstrat", nyní přichází na trh se dvěma novými Scottovými modely s názvy Scott Ian King V KVT a KVXT Ivory.

Oba nástroje vycházející z konceptu Gibsonu Flying V se sice vizuálně nijak zásadně neliší, největším designovým rozdílem je asi barva hlavice a velikost polohových značek, ale rodokmen těchto modelů je odlišný - King V KVT z edice Artist Signature je postaven v americkém Custom Shopu (a tomu odpovídá i cena), zatímco varianta KVXT Ivory, patřící pod sérii X, je vyráběna asijskou pobočkou Jacksonu a pořídíte ji mnohem levněji než prémiovou verzi.

Korpus signovaného Jacksonu Scott Ian King V KVT Custom Shop tvoří masivní kus výběrového mahagonu a z identického materiálu je i průchozí krk s palisandrovým hmatníkem disponujícím kompenzovaným radiusem 12 až 16 palců a 22 jumbo pražci. Menzura činí klasických "gibsonovských" 24.75 palců a nultý pražec Graph Tech TUSQ má šířku 42.8 mm.

Přenos zvuku obstarávají Scottovi oblíbené humbuckery Seymour Duncan - kobylkový SH4 a krkový SH1N, doplněné ovladači hlasitosti, tónové clony a třípolohovým přepínačem. Hardware se skládá z pevné kobylky tune-o-matic TonePros, japonského struníku Gotoh a ladicích strojků od stejné firmy.

Levnější model Scott Ian KVXT Ivory má identickou konstrukci mahagonového krku i těla, včetně proměnlivého radiusu hmatníku, výložky a polohové značky jsou oproti předchozí verzi z umělé perleti, hlavice je stříkána černým lakem, kobylka, struník i strojky pocházejí z firemní produkce a originální snímače Seymour Duncan SH4 a SH1N nahradily humbuckery HB-103 z edice Duncan Designed.

Jacksony Scott Ian King V KVT a KVXT Ivory budou dodávány výhradně v decentním odstínu slonové kosti s bílým jednovrstvým pickguardem a mezi jejich cenami je vzhledem k místě vzniku a použitým komponentám propastný rozdíl - luxusní verze z Custom Shopu vyjde na cca 5 500 dolarů, zatímco cena finančně dostupnějšího, ale ve své kategorii stále nadstandardního modelu KVXT (viz. video) byla na americkém trhu nastavena na cca 700 dolarů.

Tagy Jackson
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY