Přejít k hlavnímu obsahu
Musikmesse (foto: Pietro Sutera)
Musikmesse (foto: Pietro Sutera)
František Čáp -

Já nic, já muzikant na veletrhu

Proslulý hudební veletrh Musikmesse, který se koná každoročně ve Frankfurtu, asi není třeba příliš představovat. Výstava pro všechny, co se točí kolem hudebního businessu, byla letos o něco skromnější, přesto ale nabídla řadu zajímavostí pro profíky i amatéry z hudební branže.

Letos to bylo s účastí vystavovatelů slabší. Je vidět, že šetří i velcí hráči na trhu. Možná je trend veletrhů na ústupu a my daleko více času trávíme se svými tablety a mobily – i těmi se to na výstavě jen hemžilo. "Každý pořádný" výrobce má dnes nějakou tu aplikaci nebo interface pro mobil, u kláves a DJ techniky to platí dvojnásob. Kdo nevlastní iPhone/iPad je poněkud v nevýhodě, s ostatními platformami se v této oblasti příliš nepočítá...

Stále rostoucím trendem jsou elekronické bicí – co jiného si taky pořídit do obýváku? Z vystavených kytar bylo patrné, že "metal is not death", a příznici hard&heavy si jistě přišli na své. Všudypřítomní výrobci z Číny, kteří nabízí "dokonalé" kopie čehokoli, vlastně jen zrcadlí naši touhu po levných výrobcích a snaze ušetřit. Není to trochu smutné?

Abychom se nenudili, tak pro nás řada výrobců přichystala různé nápadité, leč často nepoužitelné věci. Nezbývá, než se ptát proč. Proč Orange vyrábí kytarové aparáty s PC uvnitř, ke kterým potřebujete klavesnici s obrazovkou a myší? Proč dělá Marshall předraženou ledničku ve tvaru reproboxu? Proč někdo pokračuje ve vývoji midikytar? K čemu je klavír, který hraje sám? Nahradí muzikanty roboti? Koupí si někdo kytaru, která vypadá jako jeseter? Co je tak skvělého na kytaře Fender Custom Shop za 250 000 Kč? Opravdu chce někdo hrát na 12ti strunnou basu? Jak je možné vyrobit kytaru za 990 Kč?

Doprovodný program měl jako obvykle vysokou úroveň, všechny hvězdy světového formátu však zastínila kapela Compressorhead, složená z robotů. Jinak veletrh vlastně ničím výrazným nepřekvapil, byl důstojný ale žádná revoluce se nekonala. Trochu jsem si sentimentálně zavzpomínal na zašlou slávu hudebních veletrhů v ČR. Kde je jim dnes konec?

Musikmesse (foto: Petra Welzel) Klavír, který hraje sám? Midikytary?
Tagy Musikmesse report

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

František Čáp
Kytarista a hledač nových zvuků
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY