Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

J Rockett Archer Select: ekvivalent drivu Klon Centaur

Originální verze ikonického overdrivu Klon Centaur z dílny Billa Finnegana je pro mnoho kytaristů finančně nedostupným snem, nehledě na fakt, že tento zkreslovač je poměrně obtížné sehnat, tedy pokud za pedál nechcete platit nesmyslné částky, pohybující se např. na ebay nad hranicí sto tisíc korun. Proto příliš nepřekvapí, že někteří konkurenční výrobci nabízejí zájemcům různé repliky slavného Klonu, nezřídka vylepšené o nové funkce. To je i případ drivu Archer Select z produkce americké butikové značky J.Rockett Audio Designs, který kromě kvalitního zvuku boduje nadstandardní flexibilitou.

V současnosti patrně nejuniverzálnější overdrive ve stylu Klonu má dvoukanálovou koncepci s dvojicí footswitchů, kdy k pravému spínači On/Off je defaultně přiřazen obvod využívající zkreslovací diody OA10, a levý nášlapný přepínač Clipping slouží k aktivaci jednoho z šesti režimů volitelných pomocí stejnojmenného rotačního přepínače.

K dispozici jsou mody postavené na germaniových NOS diodách 1N270, 1N695, 1N34A (originální Klon), D9B, D9E a červených LED diodách. Výrobce zároveň uvádí, že typy diod se mohou v průběhu času měnit v závislosti na jejich dostupnosti, nicméně J Rockett má prozatím dostatečné zásoby těchto pro zkreslení signálu nezbytných součástek.

Zvuk lze samozřejmě následně tvarovat prostřednictvím klasických ovladačů gainu, hlasitosti plus tónové clony kalibrované pro pásma vyšších středů. Díky tomu může hráč využít širokou zvukovou škálu počínaje téměř čistým boostem přes decentní crunch, kultivovaný overdrive až po agresivněji znějící saturovaný tón s delším sustainem.

Firma efekt navíc vybavila také DI výstupem s emulací kabinetu Marshall 4x12 a páčkovým switchem pro případné odzemnění. Pedál o přibližných rozměrech 11 x 7 x 3 cm má průměrný proudový odběr 28 mA a je napájen klasickým DC 9V adapterem. Cena modelu J Rockett Archer Select, který je nástupcem jednodušeji pojatého drivu Archer, se pohybuje okolo 400 eur.

Tagy J Rockett Audio Designs J Rockett Archer Select

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY