Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Iron Cobra HP900RN: přesně na nohu i rychlonožkám

Nový model z oblíbené řady pedálů k basovému bubnu Iron Cobra od firmy Tama je na světě. A oproti předchozím modelům přináší řadu novinek a vylepšení. Pojďme si tedy tuto šlapku vyzkoušet na vlastní nohu.

Tama i samotné pedály Iron Cobra jsou již dávno ve světě bicích legendou, a tudíž asi nejsou na místě žádné pochybnosti, co se týče kvality zpracování i funkčnosti. Ostatně Tama patří již dlouhá léta nejen mezi přední výrobce, ale zároveň i mezi významné inovátory nejen co se pedálů týče, ale i bicích nástrojů jako takových, hardware a dalšího příslušenství nevyjímaje.

Novinka Iron Cobra HP900RN 2016 Rolling Glide přináší řadu vylepšení. Tím prvním je zcela nový typ beateru Power-Strike Cobra, který má oproti předchůdci menší průměr a silnější úderovou vrstvu filcu. Konstrukce beateru zajišťuje větší vzdálenost dříku od úderové plochy, což by mělo mít za následek větší atak a také větší kontrolu nad úderem, zejména při hraní rychlých pasáží. Nová je také vačka Rolling Glide pro řetězový převod, která má tvar kruhového výřezu, což umožňuje plynulejší chod v celé dráze pohybu beateru. Další vychytávkou je pomocná pružina, umístěná v základně pedálu, která je sice známá již z některých předchozích modelů, ale v případě HP900RN je použita silnější, pro ještě rychlejší vracení pedálu do výchozí polohy. Pružina Cobra-Coil je vyplněna filcem pro tichý chod a umožňuje několik různých poloh nastavení.

Vylepšená je rovněž 6 mm silná hřídel s bezesporu extrémně dlouhou životností, spojující pohyblivou část pedálu s pevnou patou, která vykazuje mnohem nižší tření než běžná ložiska a navíc výrazně eliminuje pohyb pedálu do stran. Velmi užitečné vylepšení pak vykazuje i hlavní pružina pedálu, v jejímž převodu na hřídel je usazeno kuličkové ložisko s hladkým a tichým chodem. A upgrade nastal i v systému upínání pedálu k basovému bubnu Para-Clamp II Pro, který díky vestavěnému kloubu umožňuje širokou škálu nastavení a perfektně tak pasuje na prakticky jakýkoliv ráfek, aniž by ten byl vystavován jakékoliv možnosti poškození.


Zbytek už je znám z předchozích modelů: jedná se zejména o filcové vyložení všech možných "strůjců" hluku na pedálu včetně vačky a jednoduché, pohodlné a prakticky neomezené nastavování úhlů – jak pedálu jako takového, tak beateru. K tomuto účelu je přímo v pedálu ukotven víceúčelový klíč Tama Drum Hammer, který nalezneme v pouzdře na boku rámu pedálu.

Co se samotné hry a pocitu z ní týče, tak kulatá vačka Rolling Glide má oproti klasické, vystředěné vačce, výrazně plynulejší chod, ale oproti té "šišaté" naopak ztrácí v závěru dráhy na důraznosti. Svádí tedy více k rychlé hře a lépe se ovládá, co se týče dynamiky hry. Kdo potřebuje ale naopak co nejvýraznější atak právě v závěru dráhy pedálu, ten dá asi přednost vačce Power Glide (šišaté).

Co se stability pedálu týče tak při žádné z nejčastěji používaných technik (open beat, heel up, heel down) jsem nezaznamenal sebemenší problém se stabilitou či nějakým jiným nešvarem ve smyslu spolehlivého, hladkého a extrémně tichého chodu.

Součástí pedálu je i luxusní přepravní pouzdro z tvrdého plastu. Cenově se sice pedál řadí mezi ty dražší, ale za svých "pět a půl" dostáváte profi pedál, který si můžete díky velmi variabilnímu nastavení přizpůsobit opravdu přesně "na nohu" a hra s ním tak bude velmi přirozená a pohodlná. A to není vůbec k zahození...

Tagy tama

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY