Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Út, 05.11.2019 - 07:00

Ibanez RGD61AL-SSB: těžká váha pro heavy metal

Tvrzení, že Ibanez si v Indonésii nechává vyrábět superéterické katany, je pravdivé tak v devíti z deseti případů. Výjimkou z pravidla je RGD61AL-SSB. Váha jako by jí předurčila pro heavy metal, přitom v sobě nemá mahagonu, co by se za nehet vešlo.

Jako první u RGD61AL zarazí efektní exteriér a hned potom hmotnost. Chápu, že šroubovaný krk z pěti kusů ořechu a tvrdého panga panga se pod jen tak ledajakými dráty neprohne, ale nepobral jsem, proč je zvrstvené i tělo. Co bylo tak špatného na jednom kusu bahenního jasanu?

Na druhou stranu slabší sustain výrazně kompenzují výkonná pasivní DiMarzia Fusion Edge, přirozeně s keramickými jádry, protože barytonka má hlavně napodobovat zborcené harfy tón. Odezva humbuckerů je hodně lakonická – bryskní, jasná a ryčná – a co je nejdůležitější, znějí skvěle i při mírných zkresleních. Spartánské jsou taktéž ovládací prvky, tj. jeden poťák a jeden přepínač se třemi polohami. Aktivní elektronika a navíc jeden až dva knoflíky přitom rozhodně nikomu scházet nebudou.

Jestli sustain zesiluje také krk Nitro Wizard, už bych se hádal. Na těžkém a tvrdém dřevu Panga Panga ze střední a západní Afriky je skvělé, že odolává vlhkosti i mechanickým tlakům. Bohužel však kvůli vysoké pórovitost, která chvění tlumí, nemá právě ideální zvuk, což ještě zdůrazní tenká vrstva nitrolaku.

Nejsympatičtější je z celého nástroje krk Nitro Wizard, na němž se konstruktéři opravdu vyřádili. Hmatník z očkového javoru vypadá náramně a ještě víc si vychutnáte přímý kontakt s ním. Má nanejvýš příjemnou menzuru 648mm, neviditelný rádius 15¾ palce a k tomu snížené, kryogenicky vytvrzené pražce plus ve tmě fosforeskující polohové značky. Struny se přitom ani nehnou, pokud si to nerozmyslíte. Jistí je uzamykatelné mechaniky Gotoh Magnum Lock a pevná kobylka Gibraltar Standard II.

Ponecháme-li tedy několik zbytných konstrukčních zásahů do RGD61AL, které jí přidávají gramy a ubírají sustain, je to působivá a nanejvýš příjemná kytara, která i přes úsporné ovládání nabízí velmi širokou paletu zvuků.

Tagy Ibanez IBANEZ RGD61AL-SSB

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY