Přejít k hlavnímu obsahu
Future Islands | Foto: Justin Flythe
Future Islands | Foto: Justin Flythe
Pavel Zelinka - Út, 27.10.2020 - 08:00

I na šesté desce přináší Future Islands indie popovou cestu do lepších zítřků

Osoba Samuela T. Herringa je nepřehlédnutelná. Svým hlasem, svými pohyby, svým zanícením pro věc. Není divu, že jeho synthopopový projekt Future Islands si získal v posledních letech i v České republice poměrně velký počet posluchačů. Po třech letech přichází kvartet s šestou řadovou deskou As Long As You Are.

Pro trio Future Islands bylo požehnáním, že po letech nahrávání a usilovného koncertování, si je do své rodiny vybral slavný indie label 4AD. A díky televizním vystoupením v pořadech Joolse Hollanda a Davida Lettermana širší publikum během pár taktů pochopilo, proč je už léta na rukou nosí znalí alternativní fanoušci. „Už dlouho jsem neviděl vystoupení, kdy mě zpěvák během chvíle přesvědčil, že mu můžu věřit každé slovo, které vychází z jeho úst,“ přiznal jeden z fanoušků na YouTube pod záznamem šest let starého vystoupení v populárním pořadu BBC 2. A to přitom kapela ze Severní Karolíny hraje svojsky pojatý pop výrazně ovlivněný osmdesátkovým syntetickým soundem.    

I na šestém albu kapely nemění Herring svá zásadní témata. Tím jsou zkoumání svého nitra, svých pochybení, pochybností…. prostě svých slabších vlastností. Není překvapením, že se na novince vlivem turbulentního dění ve společnosti dostane i na reflexi dění v Americe. A takto krvácející srdce, přednesené na podnose intenzivním, soulově zabarveným hlasem, pak kapela, kterou čerstvě doplnil na kvartet dlouholetý koncertní bubeník Mike Lowry, obaluje chladivými syntetickými zábaly s rockově syntetickým vyzněním. Future Islands se ale i na letošní novince As Long As You Are pouštějí na neznámé pole, a tam překvapivě sklízejí nejvíce bodů.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Jakoby své největší hity ve středních tempech Future Islands vypustili na předchozích deskách. Ne, že by takové skladby na novince nebyly, jsou, a s často nezvykle „nařasenými“ aranžemi. Přesto pozornost posluchačů se na novém albu překvapivě stočí směrem k pomalejším položkám (např. I Knew You nebo Thrill). Čtveřice nejen na nich ještě více rozšiřuje virtuální prostor aranží, aby dala vyniknout tomu nejcennějšímu, co má. To znamená vokálu zpěváka, jeho každému slovu, každému emočnímu výjevu. Samuel se díky tomu může zklidnit, více si vyhrát s nuancemi svých citů. Po emocionální horské dráze se frontman drží v civilnější poloze, a přesto často předá stejné množství energie, jako když dříve z vypjatých soulových poloh přecházel do bowlingu a zase nazpátek.

Druhým vrcholem desky jsou naopak dvě nejrockovější skladby For Sure a Plastic Beach, které rychlými melodickými poryvy vytváří logickou protiváhu převažujícím tišinám. Mezi vrcholy desky pak musíme zařadit i snivými syntezátory nadnášenou Waking, kterou můžeme ordinovat jako antidotum proti současným koronavirovým chmurám. Future Islands na letošní novince As Long As You Are nevystoupili ze stínu prozatím nepřekonané desky Singles. Přesto kapela stále přináší nadprůměrné množství silných emocí a i slabší položky desky nedokážou novinku potopit do průměrných hlubin.

Future Islands - As Long As You Are

Future Islands – As Long As You Are

4AD/Bertus, 2020, 44:27

Synthpop, soul

70 %

Tagy Recenze alb future islands
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY