Přejít k hlavnímu obsahu
Je doma máma? | Zdroj: YouTube.com
Je doma máma? | Zdroj: YouTube.com
Jan Hamerský - St, 11.03.2020 - 09:00

Hejty HH: Jak Klusák potkal Kluse

Dokument Víta Klusáka V síti o sexuálním obtěžování nezletilých na internetu si před několika týdny odbyl premiéru. Marika Pecháčková vydala navazující knížku Kdo chytá v síti a se svojí troškou do mlýna přispěl také Tomáš Klus. Píseň Je doma máma? sice na vážný problém upozorňuje, zároveň ho ale i zkresluje.

„Natočili jsme vážný a seriózní dokument, není to žádný bulvár, nechceme nikoho stigmatizovat, ale poukázat na problém.“ (Vít Klusák)

Singl „Je doma máma?“, který doprovodí školní projekce dokumentu V síti, podle mého názoru jako prevence obtěžování se sexuálním podtextem selhává, navzdory chvályhodným úmyslům. Shazuje totiž hlavní sdělení dokumentu i související knížky Mariky Pecháčkové. Agresor může mít na internetu jakoukoliv podobu. Vzácně ale bude připomínat otce Brůnu, který bere lekce od Marka Zelinky ze Star Dance.

Zelinkova choreografie pak naneštěstí funguje spíše jako bizarní ptákovina, u které se na internetu jindy prokrastinuje. O dost působivější prostředek přitom postprodukce měla celou dobu po ruce – digitální masku, která rozostřuje obličeje vystupujících agresorů. Její jedinou nevýhodou je, že Klusovu přítomnost moc neprodá. Proto si myslím, že autor klipu, Vít Klusák, se tolik soustředil na popularizaci, až tím skoro podryl smysl celé kampaně.

„Po Vítově vzoru jsem šel na dřeň a zvolil nepříjemný pohled z první osoby, protože myslím, že je na šokující téma nutné upozornit ‚šokantně‘. Jsme totiž, jak se říká, dnes už zvyklí na ledasco. Sám jsem neměl tušení, jak alarmující je situace, neboť mé děti doposud ‚V síti‘ nejsou. Jsem ale přesvědčen, že film hne i bezdětnými.” (Tomáš Klus)

Jan Lstibůrek Klusovi nahrál beat se stylovou pachutí 80. let, ten však rozbíjí patetický refrén. Podobně v textu účinkují vlivy Duškovy lidové esoteriky. Citelně mu ubírají na věrohodnosti, zvlášť když píseň musí vyhovovat školním osnovám. Možná kdyby se Klus poradil s rapperem DeSadem, nemusela by to být taková blamáž.

Tagy Hejty Honzy Hamerského Vít Klusák V Síti Tomáš Klus
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se tak ...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY