Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 17.02.2016 - 00:01

Hartke TX600: 600 Wattů s váhou pouhých 3.5 kg

Americký výrobce Hartke, patřící v současnosti pod koncern Samsontech, není na trhu s basovými aparáty žádným nováčkem. Historie firmy sahá do osmdesátých let, kdy zakladatelé společnosti Larry Hartke a Ron Lorman navrhli vůbec první basový reproduktor s hliníkovou membránou, což značce zajistilo raketový nárůst popularity. Firma poté rozšířila své portfolio o basové zesilovače a boxy, kterými Hartke začal konkurovat zavedeným společnostem jako je Ampeg nebo Gallien Krueger. Dnes jsou aparáty Hartke základem výbavy dlouhé řady známých basistů, mezi které patří např. Victor Wooten, Will Lee, Billy Sheehan nebo Stuart Hamm.

Nejnovějším přírůstkem v nabídce značky je hybridní zesilovač Hartke TX600 o výkonu 600 Wattů, jenž především díky koncovému stupni ve třídě Class D a hliníkovému šasi váží pouhých 3.5 kg. Lampový předzesilovač s obvodem převzatým ze série LH je osazen elektronkou 12AX7 a k jeho ovládání slouží třípásmové korekce s parametrickými středy (Shape+Frequency 200 až 800Hz), potenciometr Gain a tlačítko Brite pro zvýraznění vyšších frekvencí.

Kromě toho je tato sekce vybavena také kompresorem, spínačem Mute a dvojicí vstupů s rozdílnou citlivostí pro pasivní nebo aktivní nástroj. Stupnice okolo knoflíků kompresoru a gainu jsou navíc tvořeny řadou oranžových diod, jež informují o míře komprese a zkreslení. Výkonová část je ovládána potenciometrem Master. Na čelním panelu najdeme i zdířku Aux In a sluchátkový výstup a do pravého boku je zapuštěno masivní madlo.

Na zadní straně je umístěn hlavní spínač Power, send a return sériové efektové smyčky, XLR konektor Direct Out s odpojitelnou zemí, dvojice paralelních reproduktorových výstupů (jack/Speakon), vstup pro síťovou šňůru a přepínač napětí 115/230V.

Zesilovač Hartke TX600 míří svou koncepcí na hráče, kteří od aparátu požadují velký výkon při malé hmotnosti společně s hřejivým a dynamickým soundem lampového preampu. Dalšími přednostmi jsou jednoduché, ale účinné korekce s variabilními středy, kompresor a vstup Aux In. Novinka by se měla začít prodávat v průběhu června a cena pro americkou část trhu byla nastavena na cca 450 dolarů.

Tagy hartke
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY