Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 19.10.2019 - 08:00

Harrisonova česká Futurama opět v akci

Mezi marketingově nejúspěšnější el. kytary české výroby patří bezesporu model Resonet Grazioso z 50. let, který anglická firma Selmer distribuovala na britský trh pod označením Futurama. Jedním z nejznámějších vlastníků tohoto nástroje byl vedle Jimmyho Page nebo Erica Claptona také kytarista Beatles George Harrison, jenž Futuramu pořídil v listopadu 1959 v liverpoolských hudebninách Hessy’s a používal ji především v rané „hamburské“ éře kapely.

Nyní se Futurama George Harrisona zřejmě poprvé od roku 1961 objevila opět na koncertním pódiu, a to díky revivalové kapele Seven Decades, která na letošní UK Guitar Show odehrála set mapující Harrisonovu sólovou tvorbu i jeho spolupráci s Bobem Dylanem, Tomem Pettym nebo Jeffem Lynnem.

První ukázka představuje Futuramu v klipu ke skladbě Ain't She Sweet s prostřihy z koncertů Beatles, odehraných v roce 1961 v hamburských klubech ještě s původním bubeníkem Petem Bestem. Druhé video demonstruje zvuk zachovalého exempláře modelu 1959 Futurama III a třetí ukázka přináší záznam z vystoupení Seven Decades v prostorách muzea V&A (Victoria and Albert Museum), kde kapela v programu s podtitulem The Story of Three Guitars that Changed the World přiblížila význam kytar Fender Stratocaster, Telecaster a Gibson Les Paul v kontextu vývoje moderní hudby.

Tagy Resonet Grazioso Futurama
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY