Přejít k hlavnímu obsahu
Udržují si mladistvou divokost, zároveň ale působí zkušeněji a dělají věci s větší rozvahou. | Foto: Julia Cronqvist
Udržují si mladistvou divokost, zároveň ale působí zkušeněji a dělají věci s větší rozvahou. | Foto: Julia Cronqvist
Petr Adamík -

Hardcore Superstar vykouzlili album, které znovu nakopává

Po pětadvaceti letech na hudební scéně a se slušnou řádkou úspěšných alb lze již Hardcore Superstar označit za žánrovou klasiku. Na novince Abrakadabra se nepokrytě vrací k přímočařejšímu, ostrému soundu, který charakterizoval jejich tvorbu zkraje nového tisíciletí.

Na svých posledních albech HCSS poněkud experimentovali se zvukem a víceméně zkoušeli, kam až se dá v jejich oblasti zajít. You Can't Kill My Rock'n'Roll nepostrádalo jejich klasickou tvorbu, zároveň ale zapojovalo moderní postupy ve snaze udržet krok s dobou. Na Abrakadabra se kapela dle slov jejich frontmana Jockeho Berga chtěla vrátit do dob tzv. „černého alba“ z roku 2005. To se jim podařilo a jejich slova tak nevyšla naprázdno.

Prvním dobrým krokem bylo znovuangažování producenta Johana Reivéna, jenž se podílel právě na slavné eponymní desce. Výsledkem spolupráce je živelný zvuk vedený, jak je už u HCSS zvykem, mohutnými bicími.

Titulní skladba Abrakadabra se zdlouhavým začátkem, tolik typickým pro desky této kapely, vhodně připraví půdu pro následné sleaze rockové orgie. Skladba Influencer si bere na paškál lidi, kteří se touží stát slavnými prostřednictvím sociálních sítí. Vic Zino v ní pak předvádí parádní kytarové vyhrávky. V následující „vanhalenovské“ Forever And a Day zase můžeme obdivovat hlasový rozsah zpěváka Jockeho.

Staré HCSS asi nejvíc připomene rychlovka Catch Me If You Can. Nechybí gang vokály, dravý riff a luxusní, elektrizující sóla. Náboj a dravější tempo má i One For All. Další singlovka Dreams In Red je zase pro změnu důkladně propracovaná a plná nápaditých pasáží. Celková stopáž je tak akorát, aby album udrželo vaši pozornost po celou dobu, navíc pořadí skladeb je promyšlené a skvěle sestavené.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Abrakadabra je vyvážená a velmi osvěžující deska. Hardcore Superstar jsou každým coulem profíci, kteří dokonale umí své řemeslo. Každý ze členů má svou roli a je důležitým, nikoliv jen doplňkovým, prvkem. Udržují si mladistvou divokost, zároveň ale na novince působí zkušeněji a dělají věci s větší rozvahou. V žádném případě však po dvou desetiletích nezfotrovatěli. I to je odlišuje od ostatních kapel a troufám si říct, že tento nešvar u nich v nejbližší době ani nehrozí. 

Hardcore Superstar - Abrakadabra

Hardcore Superstar  Abrakadabra

Golden Robot, 38:38

85 %

Tagy Hardcore Superstar Recenze alb Jocke Berg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY