Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gretsch G6129T-89 Vintage Select '89 Jet a G6129T-89 Duo Jet

Na letošní rok přichystala firma Gretsch reissue modely řady G6129T-89 Vintage Select '89 Jet, jejichž předlohy byly poprvé uvedeny na trh koncem osmdesátých let, kdy hudebním žebříčkům začal vévodit grunge. Do distribuce zamířila verze G6129T-89 Vintage Select '89 Jet with Bigsby v lacích Gold Sparkle nebo Silver Sparkle, kterou mimo jiné použil frontman kapely Soungarden Chris Cornell na slavném albu Superunknown (1994), a přibyla i klasika v podobě příbuzné černé varianty G6129T-89 Duo Jet.

Mahagonovou základnu těla s laminovaným javorovým topem odlehčují rezonanční dutiny, ke korpusu o síle 47 mm je přilepen javorový krk opatřený profilem Standard-U, do hmatníku z palisandru o radisu 12 palců jsou vsazeny perleťové značky ve stylu Hump Block, 22 pražců medium jumbo, kostěný ořech (42.8 mm) a lemovka chránící hrany. Menzura činí 24.6 palců (625 mm).

Kytary využívají dvojici humbuckerů z produkce firmy TV Jones – kobylkový TV Classic Plus a krkový typ TV Classic, produkujících transparentní a dynamický sound slavných vintage snímačů Filter'Tron, ovládání sestává z třípolohového páčkového přepínače, samostatných hlasitostí, celkové hlasitosti a tónové clony.

Systém, typický pro značku Gretsch, tak nabízí nadstandardní flexibilitu danou volitelným poměrem obou humbuckerů a díky master potenciometrům zároveň umožňuje rychlou obsluhu, což případní uživatelé ocení především v pódiových podmínkách. Zvukoví puristé zřejmě také uvítají integrovaný obvod „treble bleed“ (master volume), jenž zabraňuje úbytku výšek při staženém potenciometru.

Instalováno je vibrato Bigsby B3C, uchycené na lubu těla pomocí trapézového bloku s logem značky, pevná kobylka Adjusto-Matic sedí na palisandrovém segmentu, ladění zajišťují kvalitní strojky Gotoh, hardware včetně krytů snímačů a čepiček potenciometrů ve stylu „G-Arrow“ mají niklovaný povrch a rámečky i pickguard dostaly stříbrnou úpravu. Oficiální cena nástrojů z reissue sérií Gretsch G6129T-89 Vintage Select '89 Jet a G6129T-89 Duo Jet byla nastavena shodně na cca 2800 eur včetně kufru.

Tagy Gretsch Gretsch G6129T-89 Vintage Select '89 Jet Gretsch G6129T-89 Duo Jet

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY