Přejít k hlavnímu obsahu
Kapelu pohání čisté nadšení, a lehce neučesaný, živý, autentický zvuk nahrávek je ku prospěchu věci. | Foto: Wikimedia Commons
Kapelu pohání čisté nadšení, a lehce neučesaný, živý, autentický zvuk nahrávek je ku prospěchu věci. | Foto: Wikimedia Commons
Petr Adamík -

Green Day s deskou The BBC Sessions připomínají zlatou éru neopunku

Zní to neuvěřitelně, ale Green Day letos slaví už pětatřicet let své existence. Za tu dobu se z malé, obyčejné punkové kapely z garáže vyklubal rockový kolos, který vyprodává stadiony po celém světě. Aktuální kompilace The BBC Sessions dokumentuje bez zbytečných kudrlinek jejich hvězdný vzestup v devadesátých letech.

Na desce najdeme šestnáct skladeb natočených během živých vystoupení pro BBC v letech 1994 až 2001, tedy v období alb Dookie, Insomniac, Nimrod a Warning, s nimiž Green Day přivedli svůj punk rock do rádií a hitparádových žebříčků. 

Mike Dirnt prohlásil pro plátek NME, že se vždy na nahrávací frekvence ve studiích BBC těšili: „Dělali je všichni naši oblíbení interpreti. Věděli jsme, že tyhle nahrávky jednou vyjdou a budou něčím výjimečné,“ nechal se slyšet baskytarista. Ono zas o nic tak výjimečného nejde, ale zcela určitě tyto záznamy potěší pamětníky doby, kdy takzvaný neopunk zažíval svá nejlepší léta.

Green Day na nahrávkách zní mladě, svěže a možná místy trochu nervózněji, o to ale upřímněji. Skladba 2000 Light Years Away nás zavede dokonce až do roku 1991 k albu Kerplunk a připomene, že vliv Ramones byl v písních Green Day vždy výrazný, a to i v pozdějších letech, což lze slyšet například v Church On Sunday, poněkud nedoceněné skladbě z alba Warning.

Dvojka Brain Stew/Jaded vyznívá parádně, hlavně kvůli Armstrongově obyčejně (správně punkově) zkreslené kytaře. V písních z Warning a ještě předchozího Nimrod už lze vycítit jistý hudební posun kapely, který vygradoval o několik let později s American Idiot a upevnil její pozici v první rockové lize. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Žádné velké muzikantské kousky nelze očekávat, tohle jsou ještě punkoví Green Day, kdy to válí jako trio, bez pomocných kytaristů či jiných hudebníků (dobře, v Church On Sunday slyšíme ještě saxofon, v Minority pro změnu trumpetu). Kapelu pohání čisté nadšení, a lehce neučesaný, živý, autentický zvuk je ku prospěchu věci. Někteří už možná zapomněli, ale Green Day uměli napsat dobré písně i před American Idiot.

Green Day - The BBC Sessions

Green Day  The BBC Sessions

Reprise Records, 48:27

70 %

Tagy Green Day Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY