Přejít k hlavnímu obsahu
Písně na albu Real Power jsou vokálně neskutečně silné a naléhavé. | Foto: moses namkung
Písně na albu Real Power jsou vokálně neskutečně silné a naléhavé. | Foto: moses namkung
Martin Hošna -

Gossip lítostivě tančí v punkovém rytmu

Po dvanácti letech se hlásí o slovo dance punkové trio Gossip a na své další řadové desce Real Power dokazuje, že taneční parket jim stále vůbec není cizí.

Geneze nového alba proběhla vlastně úplnou náhodou. Frontwoman Beth Ditto připravovala sólovou desku, producent Rick Rubin ale vysoce talentované zpěvačce doporučil oslovit bývalé spoluhráče z Gossip, s nimiž zažila svůj největší úspěch. Slovo dalo slovo a trio ve složení Beth Ditto, bubenice Hanna Blilie a multiinstrumentalista Nathan Howdeshell se dalo do nahrávání nového alba.

Ne náhodou se deska jmenuje Real Power. V názvu se ozývá odkaz slavného punkového díla Raw Power od The Stooges, zároveň ale i demonstruje filozofii vyzrálého trojlístku Gossip. V textech se Beth lyricky obírá politickým rasismem v Oregonu v důsledku policejní brutality a následnými demonstracemi Black Lives Matter. Subjektivitu vyjádření podtrhují i verše podporující komunitu LGBTQ+, jež se točí okolo různých forem lásky, ale i ztráty nebo ztroskotání mezilidských vztahů.

Otvírák Act Of God je přesně takový, jaký si každý přeje slyšet od Gossip. Beth zpívá punkově jako o život, výšky zvládá s přesností sobě vlastní, k tomu ji dopomáhá aroma smutného soulu i strašidelných kláves v refrénu. Adrenalin nepostrádá ani následující titulní skladba Real Power. Precizní produkce, funková kytara i minimalistické soundtrackové orchestrální aranže mají nádhernou logiku i punkovou syrovost, ale i srdceryvné melodie, jichž se Gossip drží po celou stopáž alba.

Diskopopové kejkle v Edge of the Sun tančí smutně chytlavým charizma, zatímco Crazy Again založená na zvonivých kytarových intervalech ukolébává do nostalgie nultých let. Nablýskanou popovou třpytivost s podprahovým punkovým vrčením neopouštějí Gossip ani v dalších písničkách, které se uvolněně vlní v rytmu rytmiky ze 70. let s nádechem Motown, ovšem s groovy příkazy riot grrrl, jimiž Beth stále hýří.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Poznávacím znamením Gossip je bezesporu Bethin vokál. Ten uhrane jak dravou rétorikou po vzoru dračice Joan Jett, tak i andělsky nusoulovým nářkem ve stylu Adele. V kombinaci s texty mapujícímií životní trable hlavní protagonistky (úmrtí v rodině, rozpad manželství) jsou písně na Real Power neskutečně silné a naléhavé. Falzetové křepčení ve vysokých polohách i country smutnění tu jde ruku v ruce a nabízí vysoký kontrast v percepci muzikantského světa Gossip, který předčil všechna očekávání.

Gossip – Real Power

Gossip – Real Power

Sony Music, 00:41:02     

dance/punk/soul/pop

75 %

Tagy Gossip Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY