Přejít k hlavnímu obsahu
Nezaměnitelné kytarové riffy, plačtivá sóla v kombinaci s pevnými basovými linkami a fantastickým bubnováním stále hovoří jasnými signály. | Foto: Chris Bradshaw
Nezaměnitelné kytarové riffy, plačtivá sóla v kombinaci s pevnými basovými linkami a fantastickým bubnováním stále hovoří jasnými signály. | Foto: Chris Bradshaw
Martin Hošna - Po, 06.03.2023 - 12:00

Godsmack se loučí nejosobnější deskou

Po třiceti letech v showbyznysu se američtí Godsmack loučí s kariérou osmou řadovou deskou nazvanou Lightning Up The Sky. Várka rockových skladeb ve středním tempu láká promyšlenými texty a emotivní konjukturou skladeb.

Když Godsmack debutovali v roce 1998 se svou kolekcí řízných skladeb, které si braly to nejlepší s grunge éry, stali se okamžitou senzací na americké scéně. Hymny jako Voodoo, Whatever či Keep Away si vysloužily zlaté a platinové desky. Na výsluní je kapela dosud, byť svůj styl nikdy nezměnila.

To je možná na první poslech kámen úrazu alba Lightning Up The Sky. Zatímco předchozí zářez When Legends Rise z roku 2018 kapelu posouval k dravějšímu výrazu, nové písně jsou zakonzervovány v hard rocku, koketují s blues či psychedelií. Nezaměnitelné kytarové riffy, plačtivá sóla v kombinaci s pevnými basovými linkami a fantastickým bubnováním tu ale stále hovoří jasnými signály a dávají jednoznačně najevo, že Godsmack jsou mistry ve svém oboru.

Bluesový otvírák You and I rozjíždí pomalu před sebou rock'n'rollový vlak s nádherným kytarovým sólem. Zabijácký rytmus pulzuje i v dalších skladbách. Hit Surrender je přesně takový, jaký chtějí fanoušci Godsmack slyšet: energické špinavé kytary, poutavý refrén. Další trumf vytahuje kapela v klavírní baladě Truth, v níž to hmatatelně vře emocemi o nevěře a zlomeném srdci. Těžké kytary rozeznívají struny v Soul Of Fire či Hell's Not Dead a nabízejí jak jinak slušný kopanec do útrob. A poděkování v podobě dynamické skladby The Best Of Times je myšleno upřímně a vážně, bez laciných gest.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Hrdelní charizmatický vokál Sullyho Erny, oldschoolový kytarový groove a skvělá rytmika tlačí majestátní moderní hard rock směle kupředu jako za starých časů. Promyšlené texty nutí k zamyšlení, smutek pod vokálními melodiemi nezní klišovitě, emotivní pentatonická kytarová sóla dokazují, že pánové se učili od těch nejerudovanějších (Alice in Chains, Soundgarden). Opakující se riffy, postupy v paralelních oktávách a mollové tóniny vytvářejí autentické melodie pouze z dílny Godsmack, které snad dlouho chybět nebudou, pokud kvartet svoje rozhodnutí skončit přehodnotí.

Godsmack - Lightning Up The Sky

Godsmack – Lightning Up The Sky

00:49:31

70 %

rock

Tagy Godsmack Sully Erna Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY