Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 26.12.2021 - 08:00

Gear Tour: pódiový rig Erica Claptona (2021)

Fenomenální Slowhand, tedy kytarista Eric Clapton, opět vyrazil na koncertní šňůru a jeho technik Dan Dearnley odhalil redakčnímu týmu magazínu Premier Guitar pódiový gear, který Clapton zvolil pro letošní turné. Z akustických kytar je to především model Martin 000-42K Goro Custom Tribute, jenž patří do edice věnované japonskému designerovi Goro Takahašimu. Nástroj nemá žádnou elektroniku, takže o snímání se starají dva tužkové kondenzátorové kardioidní mikrofony DPA 4011-TL s cenovkou okolo 48000 Kč.

Druhou akustikou je Claptonův signovaný palisandrový Martin 000-28EC s piezo systémem, který ale zůstává nevyužitý na úkor mikrofonů. Elektrický sound zajišťují tři podpisové Stratocastery, vyrobené Master Builderem Fenderova Custom Shopu Toddem Krausem, který kytary osadil zablokovaným vibratem Synchronized, snímači Vintage Noiseless Single-Coil Strat a aktivním TBX obvodem navázaným na první tónovou clonu.

Jediným rozdílem oproti klasickému Stratocasteru Eric Clapton jsou kromě třípolohového switche (koncepce původních Stratů) speciální odstíny inspirované barvami vozů Porsche nebo Aston Martin. Všechny Fendery jsou potaženy strunami Ernie Ball Regular Slinky (.010-.046).

K efektům zaujímá Clapton poměrně minimalistický přístup, o čemž svědčí pedálový set tvořený pouze přepínačem z dílny Mikea Hilla a kvákadlem Dunlop Cry Baby GCB95F Wah. Hillův splitter rozděluje signál na dvě větve – první vede z Dunlopu do zesilovače a druhá (v případě aktivovaného wah pedálu) přidává cestu do rotačního reproduktoru Hammond Leslie 122XB.

Clapton si vzal na danou šňůru dvojici komb Fender '57 Bandmaster Custom (jedno slouží jako záloha), která přímo podle jeho specifikací postavil legendární konstruktér Alexander Dumble. Jedním z Claptonových přání bylo, aby tzv. sweet spot, tedy subjektivně vzato ideální tón, aparáty produkovaly když jsou všechny ovládací prvky nastaveny na sedmičku.

Tagy Eric Clapton

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY