Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gear Tour: pódiová výbava Stevea Vaie (2022)

Část letošního roku strávil kytarový snajper Steve Vai se svou doprovodnou kapelou na evropském turné, a to včetně zastávky v německém Norimberku, kde kytarového technika Douga MacArthura vyzpovídal youtuber a kytarista Andy, hlavní protagonista oblíbeného YouTube kanálu TheGuitarGeek. Tentokrát byla řeč především o Vaiových nástrojích vylepšených nejrůznějšími modifikacemi, ale díky několika záběrům vám můžeme zprostředkovat také základní přehled vztahující se k Vaiovu pedalboardu, pódiovému racku a kabinetům.

Kytary

Ibanez PIA3761-XB – novější signatura v černém laku, se snímači DiMarzio UtoPIA a single-coilovým krkovým systémem Fernandes Sustainer, uloženým v otvoru pro humbucker, takže vnitřní cívka je v daném případě pouze designová záležitost. Na zadní straně hlavice je přilepem magnetický držák pro inbus klíče. Hmatník s 24 ocelovými pražci má po celé délce lehký scalloping.

Ibanez PIA3761 Envy Green – identicky koncipovaný nástroj se zeleně svítícími pozičními značkami a hlubším scallopingem, jumbo pražci Evo Gold a laděním Drop-C pro skladbu Bad Horsie.

Ibanez JEM „Mirror“ – model se zrcadlovým povrchem korpusu i pickguardu, se starším systémem Sustainer, humbuckerem a singlem DiMarzio Evolution a palisandrovým hmatníkem bez scallopingu se svítícími pozičními značkami.

Modely PIA a JEM jsou vybaveny uzamykatelnými vibraty Edge či Lo-Pro Edge, strojky Gotoh a zadním krytem s magnetickým uchycením, pod nímž se kromě pružin vibrata ukrývá také tzv. trem setter sloužící k detailnímu vyvážení tenze, což napomáhá k rychlejšímu a přesnějšímu návratu vibrata do výchozí polohy.

Kromě toho měl Vai k dispozici dva klasické JEMy v bílém laku (jeden z nich nese opět přezdívku Flo), sedmistrunný JEM Universe se speciální barevnou úpravou, pololubový model Ibanez John Scofield a samozřejmě i opulentní prototyp Hydra, nabízející zvuk malé harfy a trojici krků s rejstříky sedmistrunné a dvanáctistrunné kytary plus basy s hmatníkem rozděleným na pražcovou / bezpražcovou část.

Pedalboard

Poměrně jednoduše koncipovaný board obsahuje wah Jim Dim Dunlop Cry Baby, volume pedál, duální zkreslovač Jemini s kanály inspirovaným Tube Screamerem Ibanez a distortionem Boss DS-1, pedál Digitech Whammy DT a programovatelný kontroler Fractal Audio FC-12.

Rack a boxy

V racku najdeme napájecí distributor Furman, signálový splitter používaný pro Vaiův speciál Hydra (Ethernet vstup / 4 x výstup), dvojici 2U jednotek osazených dvěma lampovými dvoukanálovými předzesilovači Synergy B Man (Fender Bassman) a stejným počtem signovaných preampů Synergy Vai (Carvin Legacy), z nichž signál míří do procesoru Fractal Audio AXE-FXIII a odtud do dvou elektronkových koncových stereo zesilovačů Fryette Two/Ninety/Two.

Power ampy jsou napojeny na dva boxy A 4x12 a dva přední odposlechové monitory 1x12 (většinou Carvin). Vzhledem k nákladné a komplikované letecké přepravě gearu byly zmíněné kabinety na danou část šňůry s největší pravděpodobností zapůjčeny v některém z evropských obchodů nebo skladů.

Tagy Steve Vai

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY