Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Gear Tour: Nuno Bettencourt a Pat Badger z Extreme (2024)

Kapela Extreme, bostonské kvarteto skvělých muzikantů, vydala loni své v pořadí šesté studiové album s příznačným názvem Six, které už nějakou dobu propaguje na americké šňůře. Díky tomu měl tým magazínu Premier Guitar příležitost navštívit jeden z koncertů a pro příznivce basisty Pata Badgera a famózního kytaristy Nuno Bettencourta natočit video, mapující jejich současný pódiový arzenál.

Nuno Bettencourt

Kytary

Washburn N4 – starší kousek ze signované edice s olšovým korpusem, javorovým krkem, speciálním spojem Extended Cutaway, ebenovým hmatníkem, vibratem Floyd Rose se systémem D-Tuna, kobylkovým kolejnicovým humbuckerem Bill Lawrence L-500 (kobylka) a krkovým Seymour Duncan SH-1 ’59.

Washburn N4 „901“ – téměř identický nástroj, který je prototypem řady N4 a na těle nese číslo 901.

Washburn / CHS Custom Guitars „Bumble Bee“ – variace na N4 s javorovým hmatníkem a tělem opatřeným grafikou odkazující na superstrat Eddiieho Van Halena z obalu alba Van Halen II (1979). Kytarář Craig Stofko osadil tento model pouze kobylkovým humbuckerem Bill Lawrence L-500.

Washburn Festival EA20S-Nuno Bettencourt – elektroakustika v černém laku, známá např. z klipu ke skladbě More Than Words.

Washburn Special – dvanáctistrunná elektroakustika v bílém provedení zdobeném motivem srdce, používaná v songu Hole Hearted a chráněná proti vzniku zpětné vazby zaslepením ozvučného otvoru.

Oblíbené struny: hybridní set GHS Boomers (9, 11, 16, 30, 44, 52) v ladění Eb nebo drop-D. Trsátka: custom série medium od malovýrobce z Austrálie.

Zesilovače a boxy

Trojice celolampových hlav Marshall JCM 2000 Dual Super Lead (dvě slouží jako záloha) a šest 4x12 kabinetů typu B bez ochranné sítě. U pěti boxů jsou reproduktory (patrně Celestion G12 T-75) montovány z čelní strany ozvučné desky, výjimkou je jeden kabinet Marshall 4x12, který je na rozdíl od ostatních beden snímaný.

Efekty

Základ řetězce tvoří starší multiefekt Boss GT-8 pro modulace, delaye atd., umístěný v efektové smyčce aparátu, do jehož preampu je zapojen drive Pro Co RAT (stále zapnutý), oktaver Boss OC-5 a MXR Phase 90 ve verzi „script logo“.

Pat Badger

Baskytary

Mouradian CS-74 – čtyřstrunná basa, kterou Badger dostal darem od basisty Aerosmith Toma Hamiltona, má tělo z olše, javorový krk, palisandrový hmatník, dvojici aktivních snímačů EMG a ovládání ve stylu Telecasteru.

Mouradian Special – obdobně koncipovaný nástroj, ovšem s pouze jedním středním humbuckerem EMG, původně postavený pro Michaela Anthonyho z Van Halen.

Hamer Blitz – klasika z osmdesátých let v odstínu Bloody Red s korpusem ve tvaru Exploreru a snímačovým setem DiMarzio P/J.

Oblíbené struny: Rotosound Ultramag UM 45 (45 – 105)

Zesilovače a boxy

Rack obsahuje zesilovače Ampeg SVT-4 Pro a SVT Classic, napaječ Furman a také nezapojený kompaktní aparát Gallien Krueger MB800. Na pódiu jsou umístěny dva kabinety Ampeg 8x10 a stejný počet boxů 4x10 (tweeter a 3 bassreflexy), ale většinou je aktivní pouze jeden 8x10.

Pedalboard

Nástrojový signál míří do ladičky Boss TU-3, ekvalizeru Boss GE-7 s rovnými korekcemi a zvýšenou hlasitostí, oktaveru EHX Micro POG, distortionu Pro Co RAT, DI/preampu Tech 21 SansAmp Bass Driver DI a overdrivu Billy Sheehan Signature z produkce švédské firmy EBS.

Tagy Nuno Bettencourt Pat Badger Extreme

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY