Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 17.01.2019 - 00:01

Fuzz/distortion Electro Harmonix Flatiron

Flatiron (žehlička) není jen ikonická budova s trojúhelníkovým půdorysem, ležící na rohu newyorské 5. avenue a Broadwaye, ale nyní také fuzz firmy Electro Harmonix, která v sedmdesátých letech sídlila kousek o tohoto domu. EHX Flatiron v sobě spojuje vlastnosti fuzzu plus distortionu a jeho elektronika vychází ze staršího obvodu použitého u známého drivu RAT2 z produkce značky Pro Co.

Flexibilní efekt disponuje poměrně širokým rozsahem gainu počínaje téměř čistým boostem přes jemný crunch až po saturovanější typ zkreslení. Klasicky řešený okruh, který byl poprvé využit koncem 70. let, je postaven na operačních zesilovačích a tzv. symetrickém hard clippingu. Při extrémnějších hodnotách gainu tak efekt poskytuje velmi muzikální sound s masivním tónem a dlouhým sustainem.

Šasi z kovového výlisku nese trojici potenciometrů Volume, Drive a Filter. Poslední zmiňovaný ovladač není standardní tónovou clonou, ale funguje jako low pass filtrace s volitelnou pracovní frekvencí, takže oproti běžné korekci používané u většiny overdrivů nabízí více možností úpravy zvuku.

Kovový nášlapný footswitch je zapojen v režimu true bypass neovlivňujícím ve vypnutém stavu původní charakter nástroje a krabičku s nízkým proudovým odběrem cca 5 mA lze napájet adapterem nebo 9V baterií. Oficiální cena fuzz/distortionu Electro Harmonix Flatiron byla v případě amerického trhu nastavena lehce nad hranicí 70 dolarů.

Tagy Electro Harmonix Electro Harmonix Flatiron
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY